Na Praze 3 panují nejasnosti kolem privatizace bytů

Praha - Za podezřelou považují lidé z Prahy 3 privatizaci tamních bytů. Za pravdu jim dává i část zastupitelů. Zatímco někdo na odkup bytu čeká delší dobu, druhý překvapivě krátkou. Jeden kupuje byt za draho, kdežto druhý získá bydlení za neobvykle lákavou cenu. Tím, kdo má výhody, je místostarosta Zdeněk Lochman (ODS). Pod peticí za jeho odchod se tak shromáždily už stovky podpisů.

Zatímco padesátimetrový byt v cihlové zástavbě v centru Prahy na Vinohradech, tj. v lukrativní a žádané lokalitě, lze od Prahy 3 odkoupit za půl milionu korun, za padesátimetrový byt na jarovském sídlišti o několik kilometrů dál zaplatí zájemce téměř o milion korun víc. „Ceny při privatizaci jsou dány znaleckým posudkem. Na Jarově jsou domy zrevitalizované, jsou v perfektním stavu,“ ohrazuje se proti podezření z manipulace místostarosta Lochman.

Realitní makléř: Cihla je lepší než panelák

Video Reportáž Pavly Sedliské
video

Reportáž Pavly Sedliské

Z jeho tvrzením nicméně Bohuslav Papírník, realitní makléř, nesouhlasí. „Tak to je úplně mimo reál, tam by to mělo být obráceně ten poměr. Cihla je lepší než panelák,“ vysvětluje Papírník. Na možné nekalosti upozorňuje rovněž zastupitel městské části Praha 3 Ondřej Rut (SZ). „Praha 3 nechce zveřejňovat znalecké posudky, na základě kterých jsou ty ceny stanovovány, což vyvolává podezření, že ty posudky mohou být zmanipulované,“ podotýká Rut.

Zatímco desítky obyvatel čekají na odkup obecního bytu neúspěšně už několik let, místostarosta Prahy 3 Zdeněk Lochman pro sebe a svoji rodinu za výhodnou cenu zprivatizoval už dva byty v centru. Například byt na atraktivní adrese ve Slezské ulici Zdeněk Lochman levně odkoupil až v době, kdy seděl ve vedení radnice. „On přímo rozhoduje, který dům bude privatizován a který ne, to znamená, že byl v pozici střetu zájmů,“ myslí si Rut.

Zdeněk Lochman (ODS):

0„Ať už ve vedení radnice či jako běžný zastupitel je zastupitel jako ostatní normální obyvatelé a pokud na ten dům privatizace přijde, tak se jí prostě účastní za úplně stejných podmínek jako jiní občané.“


Jenže jiní občané odkupují narozdíl od pana místostarosty panelákové byty za ceny téměř tržní. Stovky lidí tak teď v petici žádají Lochmanovo odstoupení. „Nezdá se nám to a z celého vystupování naší radnice číší arogance moci,“ myslí si nájemník z Prahy 3 Miloslav Polanský.

ÚOHS napařil radnici 60 tisíc pokuty

Na důvěryhodnosti žižkovské radnici nepřidává ani to, že nevypsala řádné výběrové řízení na realitní kancelář, která úřad v privatizaci zastupuje. Za to pak dostala šedesátitisícovu pokutu od Úřadu na ochranu hospodářské soutěže.

Ondřej Rut
Ondřej Rut
Více fotek
  • Ondřej Rut autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1223/122291.jpg
  • Zdeněk Lochman autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1223/122292.jpg