Ekologové varují před přehnaným solárním boomem

Praha – Mezi českými ekology se překvapivě rozšířil kritický postoj k prosazování výstavby nových slunečních elektráren. V době konání kodaňské konference tak někteří vědci vyzývají k omezení solárních konektorů. Obávají se hlavně toho, že se za dvacet let výnosná modrá pole promění na obří skládky nevyužitého a navíc nebezpečného odpadu. Starostové i někteří provozovatelé jim ve varovných názorech dávají za pravdu.

V současnosti se každým týdnem připojuje různé množství fotovoltaických elektráren do sítě. Ekologičtí aktivisté byli původně nadšení, tento týden ale skupina nevládních organizací požádala vládu o výrazné zpřísnění podmínek. Vede je k tomu hrozba negativního dopadu na krajinu a zejména strach z budoucnosti. „Máme obavy, že na těchto místech vzniknou obří skládky nebezpečného odpadu,“ upozornila aktivistka Dagmar Kjučuková.

Možný scénář je podle aktivistů typicky český. Firma dvacet let vydělává na pronajatém místě, avšak těsně před vypršením smlouvy zkrachuje. Zisk si poté ponechá a nefunkční panely připadnou do vlastnictví majitele pozemku. Likvidace jediného fotovoltaického panelu přitom již nyní vyjde na 1 000 korun. Starostové se proto přiklánějí k jinak názorově nesmiřitelným aktivistům.

Video Reportáž Petra Šuleře
video

Reportáž Petra Šuleře

Majitelé pozemků si ve vlastním zájmu musí dávat pozor   

Sdružení provozovatelů fotovoltaických elektráren obavy ekologů i starostů mírní. I oni ale doporučují majitelům pozemků přinejmenším přesně smluvně ošetřit budoucí likvidaci panelů. „Ta nepříjemná situace může nastat, protože ze zákona je povinen se o ekologickou zátěž postarat právě majitel pozemku,“ dodal starosta Protivína Jaromír Hlaváč.

Rozvoj slunečních elektráren je v Česku kvůli nadstandardně vysokým platbám v regionu zcela mimořádný. V oblastech s nejdelší dobou slunečního svitu, tedy na jižní Moravě nebo v jižních Čechách, už však kapacita přestává stačit. Vládou navíc prošlo omezení příspěvku na solární elektřinu.