Česku hrozí miliardová arbitráž kvůli Kotvě

Praha – České republice hrozí další miliardová arbitráž, příčinou je pražský obchodní dům Kotva. Soudit se chce kyperská společnost Forminster Enterprises, která chce po státu nahradit škodu kvůli sporu o vlastnictví Kotvy. Podle mluvčího ministerstva financí Ondřeje Jakoba zatím firma vyčíslila částku na 995 milionů korun.

„Společnost Forminster doručila ministerstvu financí tzv. oznámení o sporu. Poté běží standardní šestiměsíční lhůta pro jednání obou stran a případné smírné řešení. Po uplynutí této lhůty Forminster může (ale nemusí) podat arbitrážní žalobu,“ sdělil Jakob. Půlroční lhůta vyprší v dubnu.

Forminster se podle serveru iDnes.cz dožaduje náhrady škody za soudní rozhodnutí, které firmě zastavilo výkon akcionářských práv ve společnosti Kotva, jež se přejmenovala na K-T-V invest. Tím měla ČR porušit dohodu o podpoře a vzájemné ochraně investic mezi ČR a Kyprem, řekl Jakob. K-T-V invest už je z rejstříku vymazaná, převzala ji Česká investiční a správcovská. Obchodní dům od března 2005 vlastní irská investiční a developerská společnost Markland, která za něj zaplatila přes 50 milionů eur.

Ministerstvo financí v pondělí vypsalo výběrové řízení na právní zastupování státu při smírném řešení sporů a v rozhodčích řízeních s firmou Forminster Enterprises Limited. „Nelze předem odhadnout, jaké budou náklady na tento případ. Zásadním způsobem to totiž závisí na průběhu sporu,“ uvedl Jakob.

Společnost Forminster figuruje také v kauze investičních fondů Trend a Mercia, kde o peníze přišlo přes 100 tisíc lidí. Na firmu byly převedeny akcie Kotvy z fondu Trend. Soudy ale stále řeší, zda to byl prodej akcií, nebo jen půjčka. Převod akcií včetně cenných papírů Kotvy z investičního fondu Trend na kyperskou firmu je považován za jeden z největších případů tunelování v české historii. Původní akcionáři Trendu tak přišli údajně o více než miliardu korun.

Ministerstvo financí
Ministerstvo financí