Projekt Opencard se dál sype, zkolabovaly validátory

Praha – Projekt červených čipových karet Opencard, které mají Pražanům a návštěvníkům hlavního města sloužit především jako tramvajenky, hlásí další problém. Nejenže je ztrátový, teď už ani správně neplní svoji základní funkci. V pondělí nebylo desítky minut možné nabít si ve validátoru na kartičku zaplacený přepravní kupon. O kolapsu, který podle dopravního podniku zavinila přetížená síť, ovšem cestující nikdo neinformoval.

Validátory nezvládly nápor cestujících, kteří si první pracovní den nového roku chtěli na Opencard nabít své předplacené kupony. Dopravní podnik o jejich výpadku věděl, cestující však neinformoval. A tak řada z nich jezdila po Praze a hledala validátor, ve kterém bude možné kupon nabít. Mnoho z nich nemohlo čekat, kupon se totiž musí nabít nejpozději den před začátkem jeho platnosti. Pokud tak cestující neučiní, dopravní podnik mu automaticky vrátí peníze.

Podle dopravního podniku mohou výpadky trvat maximálně pět dní, právě nyní si totiž elektronickou jízdenku vyřizuje většina cestujících. „My se snažíme systém udržovat maximálně v chodu, ale v těchto dnech se potkává s nebývalým množstvím požadavků,“ uvedl mluvčí dopravního podniku Ondřej Pečený.

Video Reportáž Luďka Jíry
video

Reportáž Luďka Jíry

Odborníci z oblasti informačních technologií tvrdí, že kvalitní systém by se s takovými problémy potýkat neměl. „Systém je navržen velice špatně, pokud umožňuje centrální výpadek a pokud nemá žádné záložní řešení,“ podtrhl nezávislý IT konzultant Petr Hromádko.

Validátorů je málo

Cestující ale netrápí jen chyby v systému, stěžují si také na nízký počet validátorů. Není jich totiž ani čtyřicet. Navíc je dopravní podnik umístil jen ve stanicích metra B a C. Na lince A validátory úplně chybí. Už loni přitom dopravní podnik sliboval, že je tam doplní. „Zavedení validátorů je v plánu, nicméně v tuto chvíli je to otázka financí,“ konstatoval Pečený.

A peníze zatím nejsou. Hlavní město totiž další financování ztrátového projektu zastavilo a zadalo druhý kontrolní audit. Ten by měl být hotový v průběhu ledna, pak se teprve rozhodne, co bude s Opencard dál.

Validátor, ve kterém je možné na Opencard nabít předplacené přepravní kupony.
Validátor, ve kterém je možné na Opencard nabít předplacené přepravní kupony.