Benzín bude dál zdražovat

Praha – Ceny benzinu a nafty pokračují v růstu. Jen v pondělí se zvýšily o víc než 40 haléřů. V Praze cena nejprodávanějšího Naturalu 95 pokořila hranici 30 korun za litr. Oproti poslednímu dni loňského roku jsou pohonné hmoty v průměru dražší už zhruba o korunu. Zdražování má přitom pokračovat i během tohoto týdne. Přesto ale Česká republika stále není nejdražší zemí regionu.

Hlavním důvodem pokračujícího zvyšování ceny pohonných hmot je zvýšená zvýšené daň z přidané hodnoty a spotřební daň. „Čerpací stanice postupně odráží nárůst daní do svých cen, a druhým faktorem je růst cen benzinu a nafty v Rotterdamu,“ vysvětluje analytik společnosti Colosseum Petr Čermák.

Nejdražší pohonné hmoty jsou v Praze, nejlevnější naopak v jihočeském kraji. Pumpaři počátkem roku čelili kritice, že zdražili příliš brzy. Za nové ceny totiž prodávaly staré zásoby. „Nemůžeme sahat do svědomé všem, ale většina pumpařů toho opravdu využila a nakoupila si do zásob. Ty ale nejsou zas tak výrazné – ušetřili desítky tisíc,“ míní analytik Cyrrus Jan Procházka.

Video Reportáž Jana Hreňa
video

Reportáž Jana Hreňa

Reportáž Jana Hreňa

Komentář Jiřího Ondry

Zdražovat se bude dál. Ještě tento týden počítají analytici s růstem cen v řádu desetihaléřů. Na vině je cena ropy, která se pohybuje na úrovni kolem 82 dolarů.

Česko se tak v cenách benzínu posune mezi dražší státy, přesto ale stále nebude nejdražší zemí v regionu. Těmi jsou tradičně sousední Německo a Norsko, kde motoristé platí ještě vyšší daně než v České republice. Naopak v Rakousku nebo Polsku jsou benzin i nafta dlouhodobě levnější.