Slovenští dopravci chtějí kvůli mýtnému blokovat dálnice

Bratislava - Slovenským autodopravcům dochází trpělivost s novým systémem výběru mýta a varují: „Pokud stát problémy neodstraní, zablokujeme dálnice!“ Kvůli potížím s mýtem chtějí, aby poslanci svolali mimořádnou schůzi Parlamentu. Provozovatel mýta, společnost SkyToll, ale pochybení odmítá. Několikakilometrové kolony a desítky hodin čekání na vstup do země – tak to teď vypadá na česko-slovenském přechodu v Mostech u Jablunkova. SkyToll totiž nezvládá odbavovat příval řidičů, kterým chybí palubní čtečky. A bez těch je na Slovensko nepustí.

U nástěnky s pořadníkem na vyzvednutí palubních čteček mýtného zní polština, ruština i litevština. Na konci chodby dostanou řidiči zdarma kávu nebo čaj. Ale tím veškerý komfort končí. „Toalety jsou zamčené, jídlo došlo, sami už nic nemáme. A nikoho to nezajímá,“ lamentuje Grzegorz, řidič kamionu z Polska. „Kdo mi zaplatí za ten čas, co jsem tu prostál? To je tragédie,“ ptá se jeho kolega Robert.

Tomek Kurek z Grabowa u Wroclavi už to má za sebou. Od úterního večera buď čekal ve frontě, nebo v autě sledoval filmy a trochu spal. Teď konečně má čtečku za sto euro. Ze situace viní slovenskou stranu, zažil i zavedení mýtného v Česku a vůbec to prý nebylo takové drama. „Nebyli připravení. To je úplný chaos! Teď tam fungovala tři okénka, ráno jen jedno. Zvládnou tak deset aut za hodinu a podívejte, kolik nás tu je,“ stýská si Kurek.

Video Reportáž Marty Pilařové
video

Reportáž Marty Pilařové

Reportáž Marty Pilařové

Telefonát Marty Pilařové

K tvrdým protestním akcím chtějí dopravci podle vedení Unie autodopravců Slovenska přistoupit v případě, že slovenské ministerstvo dopravy s nimi nebude ochotné nejpozději do týdne jednat o řešení údajných nedostatků mýtného systému.

Ministr dopravy chce s dopravci zasednout k jednacímu stolu, avšak o pozastavení výběru mýtného neuvažuje. „Běžné provozní nebo technické problémy jsou částečně vyřešeny, jsou řešitelné a my je umíme odstranit,“ informoval mluvčí ministerstva Stanislav Jurikovič. A odstraňování nedostatků dnes způsobilo další, za tři dny už druhý výpadek celého systému. Podle mluvčího národní dálniční společnosti Marcela Jánošíka během přidávání nových komponent systém asi na deset minut zkolaboval. Kamiony se tak opět nemohly registrovat.

S pozastavením systému ale nepočítá ani jeho provozovatel SkyToll. Zácpy prý očekával a dopravce před nimi včas varoval. „Na potenciální problém vzniku kolon jsme upozorňovali během celé naší marketingové kampaně, kde jsme opakovaně vyzývali dopravce i řidiče, aby se do systému zaregistrovali včas,“ upozornil generální ředitel SkyToll Matěj Okáli.

Dopravci společnosti SkyToll vyčítají hlavně nepřipravenost systému. Vadí jim také, že musí platit i za některé nekvalitní silnice první třídy a že tyto cesty nejsou označené. Protestují také proti placení za celé úseky silnic i v případě, že z něho využijí jen stovky metrů. Elektronické mýtné se od Nového roku na Slovensku vztahuje na všechna vozidla nad 3,5 tuny.

U Jablunkova zůstává čtyřkilometrová kolona

Stejně jako v pondělí a v úterý i dnes zůstává kvůli mýtnému před hraničním přechodem Mosty u Jablunkova zhruba čtyřkilometrová kolona, ve které je uvězněno zhruba 150 kamionů, které čekají na palubní čtečky. Pomoci řešit dopravní komplikace by měla podle slovenské policie výjimka, která umožní vjezd kamionů na území Slovenska i přes dnešní státní svátek. Jinak by řidiči museli až do dnešní půlnoci zůstat na české straně hranice, což by situaci na hraničním přechodu ještě více zkomplikovalo.

Slováci ještě v úterý podle českého ministerstva dopravy slibovali, že od
středy zavedou pro řidiče kamionů autobusovou kyvadlovou dopravu k nejbližšímu registračnímu místu na slovenské straně. Podle moravskoslezského policejního mluvčího Stanislava Sobola však v místě dosud žádná kyvadlová doprava nefunguje a řidiči kamionů pro přepravu na slovenskou stranu hranice či dále do vnitrozemí, kde je možné palubní jednotku mýtného rovněž zakoupit, využívají taxi.

Vstříc řidičům uvízlým u Jablunkova, který zůstává posledním místem, kde se kolony tvoří, vyšel i SkyToll. Na hraničním přechodu posílil vyřizování registrace, takže situace by se měla postupně uklidnit i tady. Policisté se ovšem obávají, že situaci zkomplikuje sněžení. Kamiony jsou totiž většinou na letních gumách, a tak budou mít problém se s těžkým nákladem rozjet. Osobní automobili ovšem na rozdíl od včerejška přijíždí k hraničnímu přechodu bez omezení. Řidiči musí pouze dbát zvýšené opatrnosti kvůli procházejícím kamioňákům.

Kolony se u Jablunkova vytvořily kvůli tomu, že na hraničním přechodu nebyly k dostání palubní čtečky. Řidiči, kteří je neměli, tak museli své kamiony odstavit a vyrazit taxíky několik kilometrů do vnitrozemí, kde čtečku pořídili. Další problémy ovšem podle řidičů způsobuje i registrace do systému, která trvá mnohem déle, než tvrdí poskytovatel systému. Návody na její provedení jsou navíc k dispozici jen ve slovenštině, což řadě zahraničních řidičů způsobuje problémy.