Novoborský Crystalex zatopil pod první pecí

Praha – Dělníci v novoborském Crystalexu dnes dopoledne po roce zatopili pod první vanou, a připravili tak obnovení výroby v podniku, o kterém se před rokem zdálo, že mu definitivně odzvonilo. Po 15. lednu by se ve sklárně měla rozjet výroba na dvou linkách, během prvního pololetí chce nový majitel zatopit pod další vanou a rozjet další dvě strojní linky. Do sklárny se nevrátí pouze ruční výroba, o ruční sklo totiž není na trhu zájem.

Ve sklárně v Novém Boru by mělo během prvního pololetí najít práci zhruba 350 lidí. Před krachem ovšem sklárna zaměstnávala 1 600 lidí, nový majitel tak má z čeho vybírat. „Zaměstnance vybíráme samozřejmě podle jejich kvalifikace, zručnosti a podle toho, jak se nám osvědčili v minulém období. Spektrum přijímaných lidí je ve všech věkových kategoriích a pochopitelně i v kategorii nad 50 let,“ uvedl jednatel společnosti Crystalex Jiří Hudera. Cílový stav po zapálení dalších dvou pecí počítá se 450 zaměstnanci.

Obnovení výroby nevyřeší katastrofální nezaměstnanost

Video Rozhovor s Jiřím Huderou a Františkem Kuricem
video

Rozhovor s Jiřím Huderou a Františkem Kuricem

Rozhovor s Jiřím Huderou a Františkem Kuricem

6.1.2010

Rozhovor s Alešem Helebrantem

Novoborský Crystalex obnovuje výrobu

Reportáž Milana Brunclíka

Podle úřadu práce ale nezaměstná obnovený Crystalex dostatek lidí na to, aby se podařilo srazit nezaměstnanost na Novoborsku na rozumnou mez. „Samozřejmě to ovlivní nezaměstnanost na Novoborsku pozitivně. Ale ne natolik, jak bychom si přáli,“ konstatovala mluvčí českolipského úřadu práce Marcela Ottová. Nyní je na Novoborsku bez práce každý pátý, a region tak patří mezi lokality s největší nezaměstnaností v Česku.

Nicméně odbory jsou s obnovením výroby celkem spokojeny. Všem nezaměstnaným se podle nich pomoci nedá. „My jsme delší dobu věděli o tom, že se výroba nerozjede v takovém rozsahu, jako to bylo předtím, takže je to do značné míry to, co jsme očekávali. Samozřejmě, že nezaměstnaných je tady více, ale s tím se nedá nic dělat,“ podotkl předseda odborové organizace Crystalexu František Kuric.

Aleš Helebrant, děkan Fakulty chemické technologie VŠCHT:

„České sklářství je životaschopné, protože do roka všechny sklárny ze skupiny BCT mají nového majitele a jedou dál, ať se to týká Světlé nad Sázavou, Kavalieru Sázava a tak dále.“


A jaké jsou plány Crystalexu do budoucna?

„Budeme pokračovat ve vynikající designerské tradici českého skla. Budeme angažovat ty nejlepší designéry v oboru,“ říká Hudera. Problémů, které by mohly obnovenou sklárnu dovést k bankrotu stejně jako jejího předchůdce, se firma nebojí, má na ně vlastní filozofii. „Hlavně postupujeme tak, aby výroba byla ekonomická, abychom vyráběli s maximální produktivitou práce a byli naprosto konkurenceschopní,“ vysvětlil Hudera.

Do budoucna by firma uvítala, kdyby měla dostatek zakázek na to, aby mohla rozšířit výrobu ve svém druhém závodě v Karolince na Vsetínsku. Tam nyní pracuje v jedné směně zhruba 100 lidí. „Byli bychom rádi, kdybychom mohli perspektivně výrobu v Karolince rozšířit a dostat se letos na dvě směny a přizaměstnat třeba dalších sto lidí,“ uvedl Hudera. Už teď mají ale sklárny dost zakázek, vyvážet budou do 80 zemí světa. V současnosti je již polovina kapacity zajištěna zakázkami.Novoborský Crystalex jako největší podnik zkrachovalé skupiny Bohemia Crystalex Trading zbankrotoval, když mu na začátku loňského roku došly peníze. Pod vodu ho stáhlo vysoké zadlužení celé skupiny a nedostatek zakázek. Crystalex se kvůli tomu ocitl naprosto bez peněz na výrobu i na platy zaměstnanců.

Sklárna v Novém Boru
Sklárna v Novém Boru