EU nebude zachraňovat Řecko před bankrotem

Milán/Londýn - Evropská unie nepomůže se záchranou Řecka, které se potýká s vážnými finančními problémy. Jeho deficit státního rozpočtu za rok 2009 zřejmě překročí 14 procent hrubého domácího produktu, a navýší tak již velmi vysoký státní dluh z minulých let. Řecko je už natolik zadlužené, že stojí na pokraji státního bankrotu. Řecký ministr financí Jorgos Papakonstantinu ale tvrdí, že Řecko zatím nemá problémy s financováním svého zadlužení a je prý schopné na finančních trzích získat prostředky pro splácení dluhu. Do řecké metropole dnes zamíří delegace Evropské unie, aby situaci posoudila na místě.

Evropská unie nemá podle člena rady Evropské centrální banky Jürgena Starka v úmyslu zadlužené Řecko zachraňovat. „Trhy klamou samy sebe, když si myslí, že ostatní členské státy jednou sáhnou na peněženky, aby Řecko zachránily,“ uvedl Stark. „Smlouvy o evropském společenství počítají s klauzulí, která žádnou záchranu nepředpokládá. A pravidla je třeba dodržovat,“ vysvětlil.

Podle Starka se Řecko dostalo do problémů samo, když své veřejné finance dostatečně nehlídalo a nedělalo nic pro to, aby zvýšilo svou konkurenceschopnost. Řecku nyní hrozí, že se mu budou těžko shánět investoři, kteří by poskytli další finance na krytí rychle narůstajícího dluhu. Řecku se totiž propadá hodnocení úvěrové spolehlivosti. Na rating Řecka sáhly již v prosinci všechny tři hlavní ratingové agentury a hrozí, že ho ještě dále sníží.

Video ECB zadluženému Řecku nepomůže
video

ECB zadluženému Řecku nepomůže

Řecko si prý ale zatím ví rady

Řecko má ale plán na snižování svých rozpočtových deficitů, a pomoc Evropské unie tak prý zatím není nutná. „Vláda tedy musí pracovat na tom, aby snížila jak výdaje, tak zvýšila příjmy, a tím pádem stabilizovala rozpočet a dala trhům signál, že bude skutečně schopná zvládnout jednak vysokou míru zadlužení, jednak také rychlý růst tohoto zadlužení,“ uvedl Luboš Mokráš, analytik České spořitelny.

Situací Řecka se bude zabývat mimořádný summit EU, který na 11. února svolal unijní prezident Herman Van Rompuy. Jednat o ní poté budou i ministři financí eurozóny, a to 15. února.

Řecko se pomoci EU nedočká
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24