Evropská unie nemá podle člena rady Evropské centrální banky Jürgena Starka v úmyslu zadlužené Řecko zachraňovat. „Trhy klamou samy sebe, když si myslí, že ostatní členské státy jednou sáhnou na peněženky, aby Řecko zachránily,“ uvedl Stark. „Smlouvy o evropském společenství počítají s klauzulí, která žádnou záchranu nepředpokládá. A pravidla je třeba dodržovat,“ vysvětlil.
Podle Starka se Řecko dostalo do problémů samo, když své veřejné finance dostatečně nehlídalo a nedělalo nic pro to, aby zvýšilo svou konkurenceschopnost. Řecku nyní hrozí, že se mu budou těžko shánět investoři, kteří by poskytli další finance na krytí rychle narůstajícího dluhu. Řecku se totiž propadá hodnocení úvěrové spolehlivosti. Na rating Řecka sáhly již v prosinci všechny tři hlavní ratingové agentury a hrozí, že ho ještě dále sníží.

ECB zadluženému Řecku nepomůže
Řecko si prý ale zatím ví rady
Řecko má ale plán na snižování svých rozpočtových deficitů, a pomoc Evropské unie tak prý zatím není nutná. „Vláda tedy musí pracovat na tom, aby snížila jak výdaje, tak zvýšila příjmy, a tím pádem stabilizovala rozpočet a dala trhům signál, že bude skutečně schopná zvládnout jednak vysokou míru zadlužení, jednak také rychlý růst tohoto zadlužení,“ uvedl Luboš Mokráš, analytik České spořitelny.
Situací Řecka se bude zabývat mimořádný summit EU, který na 11. února svolal unijní prezident Herman Van Rompuy. Jednat o ní poté budou i ministři financí eurozóny, a to 15. února.