Průmyslových zakázek v EU začalo ubývat

Brusel – Evropská unie i eurozóna hlásí za říjen loňského roku pokles průmyslových zakázek. Ještě v září přitom zakázky v obou uskupeních rostly. V celé Evropské unii se objem nových zakázek propadl v říjnu ve srovnání se zářím o 1,6 procenta, v eurozóně to bylo dokonce o 2,2 procenta. Informoval o tom Eurostat.

Objem průmyslových zakázek nepřetržitě stoupal už od května a ekonomové v souvislosti s tím hovořili o konci hospodářské recese. Změna trendu je proto velmi překvapivá.

Meziměsíční pokles zakázek zaznamenalo celkem 13 členských států unie a 11 z nich zaznamenalo růst. Údaje za tři členské státy nejsou známé. Největší propad v říjnu ve srovnání se zářím evidovalo Dánsko (-14,8 procenta), naopak nejvíce si polepšilo Maďarsko, a to o 7,4 procenta.

Eurozóna se možná vrátí do recese:

"Ekonomika eurozóny stále těžce zápasí s překážkami, které leží na cestě za
udržitelným hospodářským růstem. Opětovný propad do recese nadále zůstává velmi pravděpodobný," míní Howard Archer z Global Insight.


Propad evropských průmyslových zakázek by byl méně citelný, kdyby celkové statistiky nezahrnovaly výrobu lodí, lokomotiv a kosmických materiálů. V takovém případě by se v říjnu objem zakázek propadl o 0,4 procenta v eurozóně a o 0,8 procenta v celé EU.