Členské státy EU seškrtaly eurokomisařům plánované zvýšení platů

Brusel/Praha – Evropští komisaři se bouří proti malému zvyšování platů. Země EU totiž odsouhlasily jen poloviční zvýšení jejich platů. Evropská komise původně navrhovala zvýšení o 3,7 procenta. EK tak požene členské státy EU před evropskou justici. Návrh EK je vypočten na základě platných unijních pravidel. Unijní státy ale za současné hospodářské krize takové zvýšení platů odmítly.

EU prochází nejhorší hospodářskou krizí své historie. Veřejné finance členských zemí se kvůli řešení jejich dopadů ocitly pod velkým tlakem a mnohdy se ponořily do hlubokých rozpočtových deficitů. Ty ve většině případů překračují tři procenta HDP, která vyžadují unijní pravidla.

Platy euroúředníků

Základní plat euroúředníků, tedy bez příplatků či náhrad, činí přibližně mezi 2 560 a 17 700 eury měsíčně, to je 66 tisíc až 456 tisíc korun. Konkrétní výše platu potom závisí na pozici, kterou úředník zastává.

Video Schodky rozpočtů může prohloubit nová evropská směrnice
video

Schodky rozpočtů může prohloubit nová evropská směrnice

Směrnice, která může rozpočtové deficity ještě prohloubit

Navíc nyní Evropská unie podává návrh na změnu směrnice EU o pozdních platbách. Ta by podle europoslanců za ODS mohla prohloubit schodky národních rozpočtů. Podle předlohy by veřejné instituce měly na splatnost faktur 30 dní, a to pod hrozbou 5 procentní sankce z objemu opožděné platby. Proti návrhu protestuje i Svaz měst a obcí a Rada evropských municipalit a samospráv CEMR.

„Jedná se o to, že pokud ta směrnice projde, tak veškeré veřejné zakázky, které se v ČR pohybují v řádu téměř tři čtvrtě bilionu korun, budou pod hrozbou sankce v případě pozdního zaplacení sankcionovány ve výši 5 procent… Já osobně bych se přikláněl pro to, aby byl návrh smeten ze stolu, ale vím, že to tak nedopadne,“ uvedl eurosposlanec občanských demokratů Edvard Kožušník.

„Návrh představuje jen další díru do již tak chatrných veřejných financí,“ dodal Kožušník. Faktury je podle něho třeba platit včas, ale takový návrh je nesystémový. Zahrnuje totiž jen veřejnou správu, ale podmínky platební kázně by měly platit pro všechny stejně. Navíc prý vytváří prokorupční prostředí a to může motivovat některé úředníky k proplácení faktur ve zpoždění.