ČR se v roce 2011 bude možná dařit nejlépe v Evropě

Praha - Světová ekonomika letos zastaví pád, problémem ale zůstane velké zadlužení na straně USA a také států té „staré Evropy“. Přesto ale optimisté tvrdí, že globální ekonomika poroste až o 4,4 procenta. Zdrojem růstu budou i nadále stimulační balíčky vlád a nízké úrokové míry. Problémem ale zůstává, že jsme v loňském roce neviděli oživení průmyslu v USA, Japonsku a Evropě. Jeho růst v budoucnu by znamenal tolik potřebný pokles nezaměstnanosti. Pozitivní vývoj ekonomiky ale může zvrátit například špatné načasování úvěrové politiky centrálních bank, to je pro zlepšení situace klíčové.

V první polovině roku 2010 bude trh nemovitostí USA, který nejspíš stojí za spuštěním ekonomické krize, pokračovat v pozitivním trendu z konce minulého roku. V druhé polovině nás ale mohou překvapit negativní zprávy z tohoto trhu. Naopak veliký úspěch čeká americkou obchodní bilanci. Ta má být poprvé po 34 letech přebytková. Prý to způsobí silnější dolar a americké platy, které se budou vyvíjet pozitivně, co se týká konkurenceschopnosti.

Česká ekonomika podle Saxo Bank letos poroste o 1,35 procenta

Video Rozhovor s hlavním ekonomem Saxo Bank Christianem Blaabjergem
video

Rozhovor s hlavním ekonomem Saxo Bank Christianem Blaabjergem

Česká ekonomika by letos podle ekonomů mohla poposkočit o jedno až dvě procenta. V příštím roce dokonce prý poroste o 2,65 procenta. Bude se ale dál propouštět a o růstu z předchozích let si budeme moci nechat jenom zdát. Hlavním zdrojem příjmů ČR budou i nadále především exporty do eurozóny.

Christian Blaabjerg, hlavní ekonom Saxo Bank, hodnotí pozici Česka pozitivně. Nejsme zásadně zadluženi, naše pracovní síla je vysoce kvalifikovaná a české platy jsou také poměrně nízké. Až dojde k obnovení světové ekonomiky, budeme na tom prý lépe než ostatní státy Evropy.

Christian Blaabjerg, hlavní ekonom Saxo Bank

„Pokud ale dojde k trvalému růstu i v roce 2011, tak si myslíme, že se ČR bude dařit velice dobře, nejlépe v Evropě.“

Česku takováto prognóza musí znít velice libozvučně. Podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) se totiž v roce 2009 podle 75 procent občanů zhoršila hospodářská situace. Silný negativní vliv hospodářského vývoje na vlastní domácnost v průzkumu nejčastěji uváděli dotazovaní ve věku 45 až 59 let, nezaměstnaní a nekvalifikovaní dělníci. Podobně se také vyjadřovali lidé se základním vzděláním, osoby se špatnou životní úrovní a ti, kterým se loni zhoršily materiální podmínky jejich domácnosti.

Méně často naproti tomu uváděli negativní vliv ekonomické recese na vlastní domácnost absolventi vysokých škol a vysoce kvalifikovaní odborní nebo vedoucí pracovníci. Krizi tolik nepocítili ani respondenti s dobrou životní úrovní a ti, kterým se loni zlepšily nebo nezměnily jejich životní podmínky.

Výhled na rok 2010
Výhled na rok 2010
Více fotek
  • Výhled na rok 2010 autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1343/134221.jpg
  • Výhled na rok 2010 autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1343/134220.jpg