Bělorusko viní Moskvu z krachu jednání o dodávkách ropy

Moskva – Rusko prý zmařilo jednání o dodávkách ropy do Běloruska. Běloruská delegace přesto zůstává v Moskvě a je ochotna dále jednat. „Běloruská strana dnes po celý den vedla jednání na ruském ministerstvu energetiky. Výsledkem práce expertů se okolo 14. hodiny stanoviska stran maximálně sblížila. Ale po návratu ruští vyjednávači fakticky odmítli všechny dosažené dohody a vrátili se k pozici ze začátku roku,“ uvedla běloruská agentura.

Země vstoupily do nového roku bez dohody o dodávkách ropy. Spor ale zatím neohrozil dodávky k evropským zákazníkům ropovodem Družba. V tom se liší od předchozí neshody v lednu 2007. Jde především o problém s celními poplatky. Moskva je od svého souseda požaduje v plné výši. Bělorusko se ale odvolává na celní unii s Ruskem a poplatky zaplatit odmítá. Poplatky by Bělorusko stály pět miliard dolarů ročně, což je asi 10 procent jeho HDP.

Rusko je ochotné Bělorusku dodávat bez cla pouze takový objem ropy, který Bělorusko samo spotřebuje. Zbylou ropu, kterou běloruské rafinerie zpracovávají a dále vyvážejí na Západ, chce Moskva podrobit plné celní sazbě. Jde zhruba o tři čtvrtiny celkově dováženého objemu. Loni Bělorusové platili přibližně třetinu z ruské celní sazby.