Kohout dnes představil priority ekonomické diplomacie ČR

Praha – Ministr zahraničních věcí Jan Kohout na dnešním setkání se zástupci profesních sdružení a hospodářských komor uvedl teritoriální priority ekonomické diplomacie ČR v roce 2010. Prioritními zeměmi budou Brazílie, Čína, Egypt, Indie, Kazachstán, Mexiko, Rusko, Srbsko, Turecko, Ukrajina, USA a Vietnam. Ekonomové se ale také zaměří na země s dlouhodobou tradicí vzájemných vztahů, jako například Bělorusko, státy Balkánu, Blízkého východu a Perského zálivu.

„Hlavní výzvu v době finanční a ekonomické krize pro nás představuje nastavení efektivního modelu spolupráce mezi vládními a soukromými ekonomickými subjekty, který se bude vyznačovat koherentním přístupem a velmi dobrou koordinací jednotlivých aktivit,“ uvedl Kohout.

Mezi sektorové priority českých diplomatů patří moderní technologie s vysokou přidanou hodnotou, IT technologie, biotechnologie, environmentální technologie a služby. Sem patří i obory s dlouhodobou a silnou tradicí, tedy strojírenství, energetika, automobilový průmysl, doprava nebo potravinářské technologie.

V roce 2009 vynaložilo ministerstvo zahraničních věcí z rozpočtových prostředků na projekty ekonomické diplomacie 28 milionů korun. Letos to má být deset až 13 milionů korun.