Protesty proti mýtu zablokovaly dopravu v Bratislavě

Bratislava – Protesty proti novému mýtnému systému na Slovensku pokračují. Několik desítek kamionů dnes zablokovalo bratislavskou Rožňavskou ulici, která je klíčovou dopravní tepnou na východě slovenské metropole. Policie musela auta vjíždějící do hlavního města přesměrovat na jinou trasu. Slovenské mýtné nadále komplikuje taky dopravu v Česku. V noci na dnešek zablokovaly kolony kamionů dálnici D2 u Břeclavi. Podle policie by do odpoledne měly vozy odjet na Slovensko.

Řidiči kamionů zablokovali hlavní tah z Trnavy mezi šestou a sedmou hodinou ranní. Okolo osmé hodiny se policistům podařilo zprovoznit alespoň jeden jízdní pruh. Doprava v Bratislavě kvůli protestu dopravců téměř zkolabovala, ve městě se tvořily dlouhé kolony. Policisté museli odklánět i některé linky MHD.

Blokádu podle dopravců způsobila policie

Video Reportáž Ley Surovcové a Pavla Vondry
video

Reportáž Ley Surovcové a Pavla Vondry

Přestože slovenští dopravci na dnešek žádný protest oficiálně neohlásili, byla dnešní blokáda v Bratislavě s největší pravděpodobností součástí protestů proti mýtnému systému. „Už jsme vyjádřili, že v některých regionech zoufalí autodopravci nemají zájem čekat na další kroky ministerstva,“ řekl zástupce Unie autodopravců Slovenska (UNAS) Jaroslav Polaček. Blokáda Rožňavské ulice ovšem podle něj vznikla zcela spontánně.

Dopravci tvrdí, že nechtěli blokovat dopravu, na protest proti mýtnému chtěli své vozy jen prohnat Bratislavou. „To měla být jakási spanilá jízda křížem přes Bratislavu, ale policie nám zabránila pokračovat a odstavila nás,“ popsal vznik blokády bratislavské dopravní tepny autodopravce Igor Škrovina.

Elektronický výběr mýta pro vozidla nad 3,5 tuny zavedlo Slovensko od 1. ledna. Platit se musí za jízdu po dálnicích, rychlostních silnicích, ale i po vybraných úsecích silnic první třídy. Registrace do systému však několikrát zkolabovala a hlavně zahraniční řidiči kamionů uvízli při čekání na palubní jednotky na hranicích v několikakilometrových zácpách.

Dopravci chtějí blokovat dálnice

Dopravci z UNAS v úterý varovali, že možná přistoupí k blokádě dálnic. Novému mýtnému systému vyčítají nepřipravenost, žádají snížení spotřebních daní z pohonných hmot a daně z motorových vozidel, pozastavení provozu mýtného systému a označení zpoplatněných úseků silnic dopravními značkami.

Už čtvrtým dnem dnes pokračují dopravní komplikace na česko-slovenském hraničním přechodu v Mostech u Jablunkova na Frýdecko-Místecku. Řidičům kamionů totiž chybí palubní jednotky mýtného a jezdí si je kupovat na slovenské území. Na českém území tak dnes stojí kolona vozidel dlouhá až 2,5 kilometru.

Problémy hlásí také hraniční přechod Vyšný Komárnik v dukelském průsmyku. Situace tam byla jednu chvíli dokonce tak dramatická, že ji slovenský list SME označil za nový boj o Duklu. I tady čekají řidiči několik hodin bez jídla, bez toalet, než si mohou koupit potřebnou palubní čtečku. Každá hodina parkování je navíc stojí tři eura.

Kolony se dnes tvořily ale také na dálnici D2 u hraničního přechodu Břeclav - Bratislava. Kamiony zablokovaly odstavný a pravý jízdní pruh, následně některá auta zůstala stát i v levém pruhu. Kolona byla dlouhá asi tři kilometry.

Slovenští dopravci zablokovali kvůli mýtnému bratislavskou dopravní tepnu.
Zdroj: ČTK
Autor: Jan Koller