Zahraniční obchod přinesl povzbudivá čísla

Praha – Českému průmyslu se navzdory krizi daří vyvážet. Podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu skončil zahraniční obchod v listopadu přebytkem 14,5 miliardy korun, což je meziročně o víc než 15 miliard lepší výsledek. Obrat zahraničního obchodu se sice meziročně snížil, ve srovnání s ostatními měsíci loňského roku ale dosáhl nejvyšší hodnoty.

„Po dlouhých dvanácti měsících se pokles vývozu zastavil. To je velmi dobrá zpráva pro exportéry, jakkoli si uvědomuji, že meziroční porovnání je ovlivněno nízkou srovnávací základnou z předchozího roku,“ komentoval výsledky zahraničního obchodu náměstek ministra průmyslu a obchodu Milan Hovorka, podle něhož postupné zotavování české ekonomiky potvrzuje i dovoz, který loni v listopadu vykázal nejvyšší hodnoty ve srovnání s ostatními měsíci roku 2009.

Listopadové výsledky zahraničního obchodu podle ředitele odboru ekonomických analýz MPO Jaroslava Vomastka naplno poznamenala nízká srovnávací základna předchozího roku. V listopadu 2008 totiž výrazně poklesl vývoz i dovoz. „Dobrou zprávou je zotavující se zahraniční poptávka, zejména u našeho nejvýznamnějšího obchodního partnera - Německa. Podnikatelská důvěra v Německu nepřetržitě roste již devátý měsíc. Na výsledek obchodní bilance má nadále pozitivní vliv příznivá směnná relace. Pokles dovozních cen je výrazně hlubší než pokles cen vývozních,“ podotkl Vomastek.

Video Rozhovor s Libuší Bautzovou
video

Rozhovor s Libuší Bautzovou

Příznivě saldo ovlivnil především růst aktiva v obchodě se stroji a dopravními prostředky, kde vzrostl přebytek o pět miliard. Na zlepšení listopadového salda se ale podílely všechny třídy zboží s výjimkou obchodu s nápoji a tabákem, kde přebytek klesl o 0,1 miliardy korun. Loňský listopad měl o jeden pracovní den více než stejný měsíc roku 2008.