Sarkozy si posvítí na „měnový chaos“

Paříž - Francouzskému prezidentovi Sarkozymu se nelíbí nynější pořádek mezi světovými měnami, jedná se podle něj o nepřijatelný chaos. Zatočit s ním chce na úrovni skupin G8 a G20, v nichž Paříž příští rok převezme předsednictví. Francouzští politikové si už delší dobu stěžují na příliš silný kurz eura proti ostatním měnám, který podkopává zahraniční obchod francouzských podnikatelů.

„Měnový chaos je hlavní téma, které bude Francie nastolovat, až bude v roce 2011 předsedat zasedáním G8 a G20. Nemůže nastat finanční, hospodářský a sociální pořádek, dokud neukončíme nepořádek mezi měnami,“ řekl Sarkozy.

Francouzský prezident zopakoval svou výzvu k odklonu od nynějšího měnového systému, který se od roku 1944 se založením mezinárodních finančních institucí v Breton Woods opírá o americký dolar. „Svět se stal vícepolárním, potřebujeme také víceměnový systém,“ řekl Sarkozy.

O nepřijatelném nepořádku ve světovém měnovém systému dnes Sarkozy promluvil v pořadí už podruhé tento týden, třebaže na devizovém trhu žádné větší výkyvy v poslední době znát nejsou. Kurz eura, který na přelomu let 2008 a 2009 výrazně klesal, obnovil na jaře trend postupného růstu. Dosáhl až úrovně 1,50 USD, kterou tehdy francouzští činitelé označili za „katastrofu“ pro Evropu. Po prosincovém poklesu se nyní euro pohybuje kolem 1,44 USD. Na rekordní maximum asi 1,60 USD evropská měna vystoupila už v polovině roku 2008.