Tržby v loňském roce nepřekvapily

Brusel – Maloobchodní tržby se v eurozóně v listopadu loňského roku meziměsíčně propadly o 1,2 procenta, v celé Evropské unii o 0,8 procenta. V říjnu obchodníci přitom utržili o 0,2 procenta více v eurozóně a o 0,5 procenta víc v celé evropské sedmadvacítce. Pokles tržeb není překvapením, ekonomové jej navzdory počínajícímu ekonomickému oživení očekávali. Za loňský listopad hlásí meziměsíční snížení maloobchodních tržeb celkem patnáct členských států Evropské unie.

 

Meziročně maloobchodní tržby v eurozóně, která je hospodářským „tahounem“ celé unie, poklesly o čtyři procenta a v Evropské unii o 2,1 procenta. Podle Martina van Vlieta z finanční skupiny ING lze pokračující slabost maloobchodních tržeb vysvětlit dvěma faktory. „Prvním z nich je efekt takzvaného šrotovného. Velká část útrat spotřebitelů totiž putovala na financování nákupu nových aut. Druhým a důležitějším důvodem je důvěra spotřebitelů v ekonomické oživení. Projevují se i obavy z nezaměstnanosti,“ řekl Vlieta.

Pokles v listopadu 2009 zasáhl především takzvaný „nepotravinový“ sektor, jehož tržby se meziměsíčně propadly o 1,6 procenta v eurozóně a jedno procento v unii. Lidé však šetří i na potravinách, nápojích a tabáku, kde prodejci zaznamenali pokles tržeb o 0,4 procenta v eurozóně i v celé Evropské unii. Největší propad tržeb hlásí statistici v Pobaltí. Data za Česko zatím nebyla zveřejněna stejně jako v případě dalších devíti zemí.

Vývoj maloobchodních tržeb v EU a v Eurozóně
Vývoj maloobchodních tržeb v EU a v Eurozóně