Náročné zkoušky odradily většinu konkurzních a insolvenčních správců. A velká část z těch, kteří na ně přišli, neuspěla. Nové případy úpadků tak může řešit jen hrstka správců. „Z předchozího počtu registrovaných asi 800 správců máme k 1. lednu pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj správců zhruba 40, což je asi 5 procent původního počtu,“ uvedl soudce ostravského krajského soudu Petr Budín. V některých okresech splnili předepsané zkoušky jen jednotlivci, jinde dokonce nikdo.
Insolvenční správce Jiří Hanák:
„Zkoušky insolventních správců byly náročné. Mohl bych to přirovnat ke zkouškám daňových poradců, kdy jsme se museli naučit spoustu oblastí.“

Reportáž Jany Dronské
I když osobních i firemních bankrotů kvůli hospodářské krizi rychle přibývá, a snížení počtu inslovenčních správců tak přišlo v nepříliš vhodnou dobu, ministerstvo spravedlnosti se vážnějších problémů neobává. „Probíhají další zkoušky a ministerstvo spravedlnosti bude samozřejmě reagovat na požadavky jednotlivých soudů a bude doplňovat počet jednotlivých správců tak, aby byl případný nedostatek řešen,“ podtrhl první náměstek ministryně spravedlnosti Marek Görges.
Zpřísnění podmínek pro správce zvýší jejich kvalitu
Zpřísnění podmínek pro insolvenční správce je podle ministerstva spravedlnosti změnou k lepšímu. „Nastavení velmi tvrdých parametrů zkoušek bylo cílem k tomu, aby se zásadním způsobem zvýšila kvalita a odborná kvalita insolventních správců,“ upozornil Görges. Správci nadále budou převážně advokáti, daňoví poradci a ekonomové s vysokoškolským titulem a příslušnou zkouškou. Uspět mají jen ti nejlepší a ti by také měli být schopni řešit více případů než dosud.