Janota chce recept na deficitní důchodový systém

Praha – Bezděkova důchodová komise znovu ožívá. Ta první, pod stejným vedením, ukončila svou činnost před pěti lety. Ta nová – desetičlenná – má do svých křesel usednout v nejbližších dnech.  První výsledky chce předložit ještě do konce dubna. Částečné výstupy chce mít Janota hotové už do voleb. Roku 2005 tehdejší Bezděkův tým vypočítal, že dosavadní systém penzí by se bez zásadních změn dostal asi po 25 letech do prudkého deficitu. Konkrétně do roku 2065 až na zhruba 110 procent HDP.

„Dneska je podíl důchodu k průměrné mzdě někde kolem 40 procent. Pokud se toto nebude řešit, tak ten podíl důchodu v porovnání s průměrnou mzdou bude výrazně pod 30 procent, a to už nastanou daleko větší problémy pro samotné důchodce,“ prohlásil ministr financí Eduard Janota. „To, že je důchodový systém v deficitu už nyní, je důsledek ekonomické krize a výpadku příjmů z pojistného,“ konstatoval Vladimír Bezděk, generální ředitel AEGON ČR.

Za stávajícím důchodovým systémem stojí ČSSD a komunisté

Video Reportáž Veroniky Kubíčkové
video

Reportáž Veroniky Kubíčkové

Reportáž Veroniky Kubíčkové

8.1.2010

Rozhovor s Petrem Holubem a Janem Havlem

Rozhovor s Jiřím Rusnokem

Současný důchodový systém, kdy lidé v produktivním věku financují důchody seniorů a to samé následně očekávají oni ve stáří, chce udržet sociální demokracie a komunisté. ODS, lidovci a TOP 09 naopak mluví o reformách. „Po výsledku jednání první Bezděkovy komise zde bohužel nebyl politický konsenzus mezi levicí a pravicí, proto bylo možné uskutečnit jen málo změn,“ řekl Petr Holub, redaktor Aktuálně.cz. Několik změn prosazených někdejším ministrem práce a sociálních věcí Petrem Nečasem platí už od letošního roku.

Změny se týkají pozdějšího odchodu do důchodu, prodloužení doby pojistného nutného pro nárok na starobní důchod nebo změny systému invalidních důchodů. Důchody jsou důležitou kapitolou i podle demografů. Stejně jako v řadě zemí unie i v Česku znalci očekávají v budoucnosti růst počtu seniorů.

Podle Jana Havla, ekonoma z CEVRO institutu, jednání případné další komise smysl má. „Je to impuls, musíme přemýšlet, co dělat se situací ohledně důchodů dále,“ podotkl Havel. Závěr, k němuž komise dojde, by měl sloužit podle Janoty dalšímu ministrovi financí. „Státnímu rozpočtu penzijní reforma ale v dalších deseti letech příliš nepomůže. Rozpočet by měl být hlavně více transparentní,“ tvrdí skepticky Holub.

„Stávající systém má své výhody, ale je velmi ohrožen tím, co je jeho základem. Do budoucna bude totiž klesat počet plátců do sociálního systému,“ upozorňuje prezident Asociace penzijních fondů ČR Jiří Rusnok. Analytici se shodují, že včera bylo již pozdě. Jako řešení vidí vlastní spoření na důchod. „U nás je obyvatelstvo udržováno v bludu, že si odkládá na důchod. Ve skutečnosti ale platíme generacím, které už do důchodu odešli,“ vysvětluje Rusnok.