Saab by nemusel skončit, chtějí ho koupit Holanďané a Švédové

Stockholm/Amsterodam – „Vedení firmy Saab Automobile se dnes rozhodlo umístit podnik do soudní likvidace,“ uvedl svaz IF Metall. „Od GM je za nynější situace nezodpovědné pohybovat se dvěma směry současně, k prodeji i k postupnému ukončení,“ dodal. Automobilka Saab by ale přesto přeci jen nakonec nemusela skončit v automobilové historii. Americký koncern General Motors sice už dříve oznámil, že činnost své švédské divize postupně ukončí, zdá se ale, že by se mu mohlo podařit Saab prodat. Zlepšenou verzi své dřívější nabídky na koupi Saabu předložil GM nizozemský výrobce luxusních vozů Spyker Cars a podle zpráv ze Švédska byly na Saab předloženy nejméně dvě další nabídky. Koncern GM pouze bez dalších podrobností uvedl, že všechny návrhy hodnotí.

 

„Pokračujeme s GM v konstruktivním dialogu o akvizici Saabu. Věříme, že značka Saab má dostatek potenciálu, a rádi bychom uzavřeli dohodu co nejdříve,“ uvedl šéf Spyker ve firemním sdělení.

GM, která před třemi týdny oznámila, že Saab postupně uzavře, nenaznačila, jak se k došlým nabídkám postaví. „GM nadále přijímá a hodnotí návrhy na Saab. Považujeme jakékoli diskuse za důvěrné a o podrobnostech nebudeme mluvit, dokud nebude dosaženo rozhodnutí,“ uvedla GM v oficiálním prohlášení. Generální ředitel GM Ed Whitacre předtím dal najevo, že v dosažení dohody, která by zachránila ztrátovou švédskou divizi, příliš nedoufá a dodal, že GM pokračuje v ukončování činnosti Saabu.

Bude Saab opět švédský?

Podle švédského listu Dagens Industri nabídku pravděpodobně podaly také dvě nejmenované švédské skupiny. Jedna z nich má podporu lucemburské investiční společnosti Genii Capital a využívá podnikatelského plánu malého švédského výrobce luxusních vozů Koenigsegg, který se z jednání o koupi Saabu v listopadu stáhl. Ve druhé skupině údajně figuruje bývalý šéf výrobce nákladních vozů MAN Hakan Samuelsson.

Saab vyrábí automobily od roku 1949 a součástí GM je od roku 1989, od té doby je však téměř nepřetržitě ztrátový. Firma zaměstnává zhruba 3400 lidí a má asi 1100 dealerů.