Na Slovensku pokračují protesty proti mýtu

Bratislava – Slovenští autodopravci i dnes blokují dopravu v Bratislavě a v dalších městech na protest proti novému systému elektronického mýta. Stejně jako včera zůstala neprůjezdná Rožňavská ulice, která je hlavní dopravní tepnou na východě slovenské metropole. Své požadavky chtěli dopravci přednést i premiérovi Robertu Ficovi.

Rožňavskou ulici zatarasila nákladní auta ve směru do centra ve čtvrtek ráno. Silnice je uzavřená i dnes. V okolí se tvořily dopravní zácpy. Na dálničním obchvatu na východě Bratislavy se kromě toho tři kamiony pohybovaly vedle sebe přibližně desetikilometrovou rychlostí. Policie je odstavila, a obchvat je tak průjezdný.

Dopravci tvrdí, že elektronické mýto, které Slovensko zavedlo od 1. ledna pro auta nad 3,5 tuny, je nepřipravené a zvyšuje jim náklady. Stěžují si, že platí za některé úseky i dvakrát. Žádají pozastavení provozu mýta, přehodnocení zpoplatněných úseků, snížení spotřební daně z pohonných hmot a daně z motorových vozidel či označení úseků podléhajících mýtu dopravními značkami. Ministerstvo dopravy všechny požadavky odmítá.

Video Telefonát Ladislava Kerekeše
video

Telefonát Ladislava Kerekeše

Zástupci dopravců se vydali se svými požadavky také za premiérem Robertem Ficem, ten je ale nepřijal. „Žádnou oficiální žádost o střetnutí se zástupci dopravců premiér nedostal. Je však připravený v pondělí kolem desáté zorganizovat setkání za předpokladu, že ukončí všechny aktivity, které znepříjemňují veřejnosti život,“ říká mluvčí slovenského premiéra Silvia Glendová.

Nové mýto vyvolalo i zácpy na hranicích, kde hlavně zahraniční řidiči několik hodin čekali na palubní jednotky. Nejvíce postižený byl hraniční přechod s Českem Svrčinovec - Mosty u Jablunkova.

Dopravci protestovali i v Trenčíně, Popradu, Ružomberoku a Košicích.
Silnice tam neblokovali, ale pomalu projížděli městem. "Jedou kolem města.
Jedou pomalu, ale plynule a troubí. Plynulost silničního provozu je ale
zajištěna," řekla ČTK mluvčí krajského ředitelství policie v Košicích Jana
Demjanovičová.