Desetina lidí v eurozóně je bez práce

Brusel - Nezaměstnanost v eurozóně v listopadu poprvé po víc než 11 letech vystoupala na hranici deseti procent. V říjnu se zastavila na 9,9 procenta, v listopadu roku 2008 ale bez práce bylo jen osm procent lidí. V celé Evropské unii se počet lidí bez práce zvýšil z říjnových 9,4 procenta na 9,5 procenta v listopadu. Uvedl to dnes Eurostat.

Kvůli recesi se už armáda nezaměstnaných Evropanů rozrostla na téměř 23 milionů lidí. Jen v listopadu přibylo 185 tisíc lidí bez práce. Od listopadu 2008, kdy už Evropa věděla, že se jí nevyhne největší hospodářská krize od 30. let minulého století, však v celé unii přibylo celkem pět milionů lidí, kteří museli opustit zaměstnání.

„Jde o to, že se pořád projevuje hluboká recese, kterou prošly evropské ekonomiky. Trh práce reaguje na jakékoliv propady ekonomiky se zpožděním, takže ještě pořád dobíhá to, čím evropské ekonomiky prošly v prvním pololetí,“ uvedl Luboš Mokráš, analytik České spořitelny.

Video Eurozónu sužuje nezaměstnanost
video

Eurozónu sužuje nezaměstnanost

Nick Kounis z finanční skupiny Fortis

„Podle našich odhadů poroste nezaměstnanost až do letošního třetího čtvrtletí. Pak se sice růst zastaví, ale na vysokých úrovních zůstane po celý rok 2011.“

S největší nezaměstnaností v EU se momentálně potýká Lotyšsko, které patří k zemím, jež hospodářská recese postihla nejvíc. Bez práce je celkem 22,3 procenta Lotyšů. Daleko větší problém ale pro Evropu představuje víc než devatenáctiprocentní nezaměstnanost ve Španělsku, které má proti Lotyšsku o 44 milionů více obyvatel. „Španělsko je nuceno vyplácet podstatně vyšší sociální výdaje na podporu těch lidí, kteří jsou bez práce. A protože Španělsko patří mezi ty největší evropské ekonomiky, tak to značně ovlivňuje ekonomiku celé eurozóny,“ uvedl Mokráš.

Nezaměstnanost zatím naopak příliš netrápí Nizozemsko, kde je bez práce 3,9 procenta lidí, a Rakousko, kde míra nezaměstnanosti dosahuje 5,5 procenta. Ke státům s nižší nezaměstnaností patří i Česko (7,9 procenta v listopadu). Metodika používaná Eurostatem se ale liší od metodiky používané ministerstvem práce a sociálních věcí, která je v Česku v médiích více využívaná. Podle českého ministerstva je bez práce 8,6 procenta lidí.

Nezaměstnanost trápí i Spojené státy americké

V USA dosahuje míra nezaměstnanosti taktéž 10 procent. Oproti listopadu se ani v prosinci nezvýšila. I tak ale pracovní místa v zemi ubývají. Minulý měsíc jich bylo zrušeno 85 tisíc.

Nezaměstnanost v Evropě
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24