V Česku klesá cena bytů - zájem o koupi upadá

Praha - Stavbaři za první tři čtvrtletí loňského roku dokončili téměř dvacet šest tisíc nových bytů. V roce 2008 to bylo za stejné období zhruba stejné množství. Zájem o ně je ale utlumený a ceny tak postupně klesají. Důvodů úpadku zájmu o byty je několik – Češi se především obávají půjček v průběhu ekonomické krize. Banky se rovněž bojí půjčovat lidem bez průkazného trvalého příjmu a investovat do developerských projektů. Mnozí developeři proto plánují opustit Česko.

Konečné číslo nových bytů za tento rok není známo. „Číslo bude letos určitě nižší. Odhad by byl tak 32 až 33 tisíc dokončených bytů,“ řekl Jiří Pácal z Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí. Z větší části se jedná o individuální výstavbu rodinných domů. „Byty v rámci bytových domů a byty v rámci developerských projektů, které pak jdou k prodeji, z těchto čísel tvoří zhruba jednu třetinu,“ prohlásil Pácal.

Lidé se stále obávají půjček v době probíhající krize

Video Rozhovor s Jiřím Pácalem a Janem Borůvkou
video

Rozhovor s Jiřím Pácalem a Janem Borůvkou

Zájem o koupi bytů poklesl oproti roku 2007 až o padesát procent. Důvody jsou zřejmé. „Je to především obava si v dnešní situaci půjčovat. Na druhé straně je to obava bank půjčovat těm, kteří nemohou prokázat své trvalé příjmy,“ konstatoval Jan Borůvka z Asociace realitních kanceláří. Dalším důvodem může být i očekávání dalšího poklesu cen.

Developeři i méně zahajují výstavby nových bytů. „Souvisí to se zmíněnou obavou bank financovat developerské projekty,“ míní Pácal. Daří se hlavně developerům, kteří výstavbu financují z vlastních ušetřených peněz. Celkově se očekává, že velké množství developerů Česko opustí. Rozhýbat trh s nemovitostmi se příliš nepodařilo ani bonusy a slevami, které prodejci bytů zavedli.

Cena bytů klesá
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24