Státní dluh přesáhl bilionovou hranici

Praha – Státní dluh České republiky se v loňském roce zvýšil o téměř 179 miliard na 1,178 bilionu korun. Na každého Čecha tak připadá dluh přes 112 tisíc korun. Předloni stát zvýšil dluh o 107 miliard korun. Ministerstvo financí uvedlo, že vzhledem ke světové finanční krizi a tím i vyšší výpůjční potřebě vlády byly překročeny vyhlášené cíle finančního programu. „Děsivé je tempo, s jakým se zvyšuje,“ upozorňuje hlavní ekonom Patria David Marek.

Státní dluh tvoří dluhy centrální vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Státní dluh je financován pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo například půjčkami od Evropské banky. V samotném čtvrtém čtvrtletí roku 2009 se dluh zvýšil o 10,5 miliardy korun.

Důvodem růstu dluhu jsou mimo jiné domácí emise státních dluhopisu v celkové výši 203 miliard korun. Plány ministerstva přitom původně počítaly s maximálně 125 miliardy korun. „Čistá emise státních dluhopisů za rok 2009 činila 103 miliard korun,“ dodalo ministerstvo financí.

Video Reportáž ke státnímu dluhu
video

Reportáž ke státnímu dluhu

Na zahraničních trzích si vláda loni půjčila 54,7 miliardy korun. Vláda rovněž během roku 2009 čerpala půjčky od Evropské investiční banky ve výši 11,9 miliardy korun. Nárůst objemu peněžních instrumentů v oběhu loni činil 9,4 miliardy korun.

Stát si bude dále půjčovat

Krátkodobý státní dluh klesl v průběhu roku 2009 o tři procentní body na 14,7 procenta, čímž byla podle ministerstva udržena cílová hranice dvacet procent. Průměrná splatnost státního dluhu klesla ke konci roku na 6,5 roku a pohybovala se tak v plánovaném intervalu mezi 5,5 až sedmi roky.

V letošním roce si chce ministerstvo financí půjčit 280 miliard korun a v roce 2011 téměř 306 miliard. Vyplývá to ze strategie financování a řízení státního dluhu na rok 2010.