Kauza České pivo nekončí

Brno – Kauza České pivo, ve které se hraje o 24 miliard korun, ani po mnoha letech nekončí. Československá obchodní banka sice neuspěla se svojí stížností na zastavení trestního stíhání v kauze, která se týká transakcí s akciemi Plzeňského Prazdroje, nejvyšší žalobkyně Renata Vesecká nechá ale toto rozhodnutí ještě přezkoumat týmem státních zástupců. Právníci ČSOB navíc uvažují o ústavní stížnosti. Kauzy spojené s krachem banky IPB trvají již deset let. Jde o spor mezi ČSOB a japonskou bankou Nomurou, tedy novým a starým vlastníkem banky IPB.

Nomura rozhodnutí o zamítnutí stížnosti přivítala. „Považujeme ho za další potvrzení faktu, že už 7 různých soudních dvorů a arbitrážních dvorů v 5 různých zemích se k tomu postavilo stejně,“ uvedl Jiří Hrabovský, mediální zástupce Nomury.

Nomura ale ještě nemá vyhráno. „Vědoma si závažnosti a dopadu podezření v této trestní věci rozhodla, že spisový materiál přezkoumá skupina státních zástupců Nejvyššího státního zastupitelství,“ okomentovala jednání Vesecké Renata Malinová, mluvčí NSZ.

Video Reportáž Olgy Málkové a Davida Borka
video

Reportáž Olgy Málkové a Davida Borka

„Já si nejsem jist, jestli to vůbec nějaký význam má, možná je to určitá snaha státní zástkypně dát najevo, že se tím zabývat chce, ale reálný význam to asi mít nebude,“ uvedl Martin Mařík, redaktor Hospodářských novin.

Podle policie se Nomura neoprávněně obohatila

Podle policie si Nomura nákupem akcií Plzeňského Prazdroje pojistila do budoucna svou investici do nákupu akcií IPB. Přitom se nákupy akcií IPB a akcií Prazdroje uskutečnily souběžně a byly vzájemně podmíněny. Nomura tak měla získat neoprávněný majetkový prospěch přes 7 miliard korun.

Před krachem IPB vlastnila Nomura 46 procent jejích akcií. Společnost České pivo vznikla jako pojistka této investice po dohodě Nomury a IPB. Tato společnost zakoupila akcie českých pivovarů Plzeňský Prazdroj, Radegast a Velkopopovický Kozel. Na nákup akcií tehdy půjčila IPB zhruba 7 miliard korun a Nomuře byly vystaveny směnky. Za ty později Nomura zaplatila už bezcennými akciemi IPB a České pivo následně japonská banka prodala za 24 miliard korun jihoafrické společnosti South African Breweries.

„Banka Nomura vyvedla z IPB akcie takzvaného Českého piva, z nichž nejcennější jsou akcie Plzeňského Prazdroje. Zaplatila za ně už bezcennými akciemi IPB a sama pak tyto aktivity prodala za 24 miliard korun,“ potvrdil podezření policie Mařík.