Firmám se letos nemusí dařit i přes očekávané oživení

Praha - Rok 2010 by měl být rokem stabilizace a postupného konce ekonomické krize. Očekává se i mírné hospodářské oživení. Celkové zlepšení kondice ekonomiky se ale nemusí projevit v jednotlivých firmách hned a letošní výsledky nemusí být vůbec lepší než ty loňské. Například ČEZ, který zřejmě za rok 2009 dosáhl rekordního zisku, čeká letos obtížnější období. Lehké to nebude ani pro automobilový průmysl. Přesto TPCA doufá, že vyrobí víc vozů než loni. Zato firma Siemens vstupuje do roku 2010 s optimismem.

ČEZu se loni dařilo, protože se společnosti povedlo prodat hodně energie dopředu, když byla její cena ještě hodně vysoko. Český automobilový průmysl očekává stabilizaci situace v Evropě. Trend růstu poptávky po malých úsporných a kvalitních vozech se nejspíš potvrdí, a tudíž se zvýší i konkurence v tomto segmentu.

Lehké to nebude mít letos ani automobilový průmysl. Přesto TPCA doufá, že vyrobí víc než loňských 332 tisíc vozů a to stávajícím počtem pracovníků. „V Evropě, protože to je náš hlavní trh, očekávám, že se situace bude pomaličku stabilizovat. Očekávám, že Evropa bude pokračovat v příklonu k trendu malých úsporných kvalitních vozů,“ naznačil viceprezident pro výrobu Jiří Černý.

Nový ředitel Siemensu v České republice Eduard Palíšek říká, že do roku 2010 vstupuje firma s optimismem. Mimo jiné proto, že Siemens má dobré koncernové zázemí. „Loňský rok skončil velmi úspěšně i přes probíhající recesi,“ říká Palíšek s tím, že budoucím cílem bude přivést do České republiky více kompetencí v rámci koncernu Siemens. „Chceme se více zaměřit na činnosti, které mají vysokou přidanou hodnotu,“ naznačil Palíšek.

Stavebnictví nebude mít na růžích ustláno

Potížím se ještě letos nevyhne stavebnictví. Loni ještě dobíhaly staré zakázky, nových je ale málo. "Jsem přesvědčen o tom, že se recese ještě nedotkla dna. Letošní rok bude určitě ještě pro stavebnictví horší než byl předchozí rok, říká předseda představenstva Skanska Dan Ťok. Ve Skansce klesly loni tržby ve srovnání s rokem 2008 o dvacet procent, letos se očekává další propad o deset až dvacet procent.