Nešikovný technik vypnul Dukovany

Dukovany - Kuriózní karambol se stal ve čtvrtek v jaderné elektrárně v Dukovanech. Jeden z techniků omylem zavadil o vypínač na panelu rozvaděčů a spustil řetězovou reakci, která zastavila jeden ze čtyř bloků. Elektřinu nevyráběl dvanáct hodin. Bezpečnost provozu ale narušena nebyla. Škoda činí osm milionů, viník ale o místo nepřijde a nebude potrestán ani srážkou z platu. Jeho nepozornost se promítne pouze v ročních odměnách.

Technik podle serveru iDnes procházel okolo panelu rozvaděčů a kusem oblečení nešťastně zavadil o vypínač. Překvapený muž vyvolal řetězovou reakci událostí: vypnulo se napájení, vypadla některá měření na turbínách, až se nakonec zastavil chod celého bloku. Za dobu neplánované odstávky by blok vyrobil osm tisíc megawatthodin elektřiny za osm milionů korun.

Elektrárně žádný postih nehrozí, protože se její pracovníci zachovali podle vnitřních předpisů, řekla šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Sankce by mohly přijít, pokud by se elektrárna snažila událost bagatelizovat, nesprávně ji vyšetřila, nezavedla bezpečnostní opatření nebo se něco snažila zatajit.

/*json*/{"map":{"lat":49.0865152395,"lng":16.1481428146,"zoom":15,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/