Americké akcie vzrostly navzdory vývoji na trhu práce

New York - Akcie amerických korporací dnes vzrostly. Většinu dne sice měly ztráty, investoři ale nakonec usoudili, že slabá prosincová čísla z amerického trhu práce neznamenají, že se trend oživování ekonomiky přerušil. Klíčový index Dow Jones (DJI) posílil o 0,11 procenta na 10.618,19 bodu. Index technologického trhu Nasdaq stoupl za dnešek o 0,74 procenta na 2317,17 bodu. Naopak dolar kvůli výsledkům nezaměstnanosti zaznamenal pokles. Dow Jones se dostal nejvýše za 15 měsíců a Nasdaq na 16měsíční maximum. První týden roku tak DJI stoupl o 1,8 procenta a Nasdaq měl dvouprocentní zisk.

Ekonomika Spojených států za prosinec přišla o 85.000 pracovních příležitostí. Analytici ale dodali, že to není v rozporu se stabilním oživováním ekonomiky, když se ztráty míst proti těžkým měsícům hospodářské recese výrazně zmírnily.

Dolar ale kvůli prosincovému trhu práce utrpěl největší denní ztrátu vůči koši šesti měn za měsíc a půl; klesl tak i ze čtyřměsíčního maxima vůči japonskému jenu. Kurz eura v závěru dne posílil o 0,7 procenta a dolar k japonské měně klesl o 0,7 procenta. Vůči koši měn dolar oslabil o 0,6 procenta.