V jižních Čechách vyroste největší tuzemská sluneční elektrárna

České Budějovice - Solární energie zažívá v poslední době velký rozvoj. Důkazem je projekt, který rozjíždí společnost ČEZ. U Ševětína na Českobudějovicku staví největší sluneční elektrárnu v České republice. Hotova má být za rok a její předpokládaný výkon 30 megawattů překonává výkon dosud největší tuzemské sluneční elektrárny takřka trojnásobně. ČEZ si stavbu objednal u několika soukromých firem. Informuje o tom dnešní vydání Lidových novin.

Do projektu stavby fotovoltaické elektrárny vstoupil ČEZ koncem minulého roku. Lokalita u Ševětína nedaleko železniční trati z Českých Budějovic na Prahu byla podle něj vybrána jednak kvůli dostatečné vzdálenosti od obytné zástavby a také vzhledem k vhodným přírodním podmínkám, tedy dostatečnému slunečnímu osvitu.

Počet solárních elektráren roste

Nová sluneční elektrárna pokryje svými solárními panely plochu takřka 60 hektarů, což je asi 80 fotbalových hřišť. Podle ČEZu je projekt součástí závazku, v jehož rámci se energetická společnost zavázala investovat do obnovitelných zdrojů do roku 2020 30 miliard korun. ČEZ plánuje stavět i další solární elektrárny.

Sluneční elektrárny zažívají poslední dobou v Česku boom. Jejich počet podle údajů Energetického regulačního úřadu za první pololetí 2009 stoupl ve srovnání s koncem předloňského roku o dvě třetiny. Podle analytiků je důvodem boomu mimo jiné dobrá výkupní cena elektřiny z obnovitelných zdrojů, zejména právě ze slunečních elektráren.

/*json*/{"map":{"lat":49.099937,"lng":14.572824,"zoom":13,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":49.099937,"lng":14.572824,"type":"26","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/