Věřitelé chtějí ze zkrachovalé Tomi Tour přes 30 milionů

Praha - Do insolvenčního řízení po zkrachovalé cestovní kanceláři Tomi Tour zatím přihlásili věřitelé 100 pohledávek za 31,6 milionu korun. Ve skutečnosti ale zřejmě bude částka výrazně vyšší. Nejsou totiž ještě přihlášené pohledávky zahraničních partnerů, především španělských hoteliérů. Tomi Tour v insolvenčním návrhu uváděla dluhy přes 100 milionů. Její majetek je ale prakticky nulový, na účtech zůstalo asi jen 346 tisíc korun a jiný hmotný majetek prý firma nemá. Informaci přinesla Mf Dnes.

Věřitelé na první pohled nemají příliš mnoho šancí získat peníze zpět. Podle insolvenční správkyně Jaroslavy Dlabolové ale možnost stále existuje: „S Václavem Fischerem jsem v kontaktu. Slíbil, že se bude snažit být maximálně nápomocen při zpeněžování nehmotných aktiv, například ocenitelných práv.“

Tomi Tour vyhlásila úpadek loni v červenci kvůli nedostatku hotovosti. Její pád byl největším krachem cestovní kanceláře za poslední roky. Fischer, který firmu oficiálně nevlastní ani není jejím jednatelem, podle Mf Dnes za Tomi Tour vystupuje i po krachu. Na otázky týkající se insolvence ale zatím neodpověděl.

Okamura: Firma může prodat databázi desítek tisíc klientů

Pokud jde o případný nehmotný majetek Tomi Tour, podle lidí z oboru cestovního ruchu se nabízí například možnost prodat databázi desítek tisíc klientů, kteří s Tomi Tour létali. „Jsou to lidé, kteří si kupovali leteckou dovolenou a cestují - a je jich hodně. Pro některé cestovky mohou mít takové kontakty velkou cenu,“ domnívá se Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Podle něj by mohla cena za databázi Tomi Tour dosáhnout i několika milionů korun.