Běloruská delegace opouští Moskvu – jednání o ropě na bodě nula

Moskva - Rozhovory mezi Ruskem a Běloruskem o smlouvě o dodávkách ropy na letošní rok zkrachovaly. Běloruská delegace tak opouští Moskvu. „Ruská strana de facto ignorovala argumenty a údaje přednesené běloruskou stranou,“ citoval Reuters prohlášení běloruské vlády. Delegace obou zemí nicméně deklarovaly připravenost pokračovat v rozhovorech. Ruské státní tiskové agentury a televize citovaly vyjádření nejmenovaného experta, účastnícího se nynějších jednání, že Bělorusko by mělo akceptovat ruskou nabídku, nebo se protahováním rozhovorů může rozloučit s lacinější ropou.

Moskva podle experta nyní nabízí Minsku bez vývozního cla 6,3 milionu tun ropy na pokrytí vnitřní běloruské spotřeby, což by představovalo dotaci pro běloruskou ekonomiku ve výši nejméně 1,8 miliardy dolarů. Bělorusko však prý požaduje bezcelně 30 milionů tun ropy, jinak hrozí zvýšit tranzitní poplatky ze 3,9 na 45 dolarů za tunu ropy. 

Přes území Běloruska vede ropovod Družba, který severní větví pokračuje do Polska a Německa. Jižní větev vede na Ukrajinu, Slovensko, do Maďarska a České republiky. Družba přepravuje asi třetinu ruské ropy, která směřuje do Evropy.