Fico odmítl s dopravci jednat o mýtu

Bratislava - Slovenský premiér Robert Fico odmítl chystané setkání s dopravci z Unie autodopravců Slovenska (UNAS) kvůli systému elektronického mýta, protože stále blokují jednu z bratislavských ulic. Jako podmínku k jednání si Fico tento týden vymínil, že dopravci protest ukončí. Pondělí přitom bude prvním školním a plně pracovním dnem po novoročních svátcích - metropoli tak hrozí dopravní kolaps. Protestující autodopravci jsou ochotni uvolnit pouze jeden pruh pro městskou hromadnou dopravu.

Řidiči kamionů nespokojení s nedostatky mýtného systému i dnes pokračovali v blokádě jedné z klíčových bratislavských ulic a chtějí v ní setrvat až do splnění požadavků. Obyvatelé Bratislavy jim prý přinášejí termosky s čajem a jídlo a podpořili je i kolegové z jiných oblastí Slovenska.

Řidiči si stěžují zejména na nesprávné účtování poplatků. V některých lokalitách jim systém údajně účtoval jízdu po dálničním úseku, přestože jeli po souběžné cestě první či dokonce druhé třídy. Mýtné musí na Slovensku platit od 1. ledna vozidla nad 3,5 tuny a autobusy na dálnicích a vybraných silnicích. Autodopravci chtějí, aby se provoz systému pozastavil a přehodnotil, aby se snížila daň ze spotřebních hmot a motorových vozidel.

Video Vstup Olgy Bakové
video

Vstup Olgy Bakové