Francouzská Dalkia koupila teplárnu NWR Energy za tři miliardy

Praha - Teplárenská společnost Dalkia, kterou ovládají francouzští vlastníci, koupila menší teplárenskou firmu NWR Energy patřící do skupiny ovládané miliardářem Zdeňkem Bakalou. Dalkia zaplatí za NWR Energy přes tři miliardy korun. Kontrakt byl dokončen na sklonku minulého týdne. Cílem transakce je ovládnutí Pražské teplárenské. Dalkia by se tak měla stát jedním z nejsilnějších hráčů české energetiky. Informaci přinesl server iHned.cz.

Zástupci obou zúčastněných společností odmítli zmíněné informace potvrdit. „Je pravda, že NWR Energy je dlouhodobě na prodej, nemám ale v této chvíli jakoukoliv informaci o tom, že by jednání bylo ukončeno,“ uvedl mluvčí NWR Vladimír Bystrov. Šéf představenstva společnosti Dalkia Česká republika Zdeněk Duba, který počátkem prosince médiím potvrdil, že jeho firma má o koupi NWR Energy zájem, odmítl o jednání s NWR cokoliv prozradit.

Dalkia, jejíž hlavní základna je také v Moravskoslezském kraji, je pro NWR Energy nejbližším obchodním partnerem. Majetkové spojení obou firem je pro obě strany výhodné nejen z finančních, ale i z čistě praktických důvodů. Obě teplárny totiž mají svou základnu v Moravskoslezském kraji.

Teplárna vyrábí i elektřinu

NWR Energy je součástí těžební skupiny NWR, jejíž vlajkovou lodí jsou ostravsko-karvinské doly. Skupinu, jejíž akcie jsou už víc než rok obchodovány na pražské, londýnské a varšavské burze, majetkově ovládá Zdeněk Bakala. Celá společnost zaměstnává 340 lidí, teplem zásobuje nejen průmyslové podniky skupiny NWR, ale také další zákazníky v Moravskoslezském kraji včetně 21.000 domácností.

NWR Energy vznikla před časem vložením teplárenských systémů jednotlivých šachet v ostravsko-karvinském uhelném revíru do samostatné společnosti. Je nejen výrobcem tepla, ale také elektřiny, provozuje kompresorovny a distribuuje stlačený vzduch. Před dvěma lety byl do ní začleněn i stoprocentní podíl ve společnosti Czech Karbon, jež patří k největším nezávislým obchodníkům s elektřinou na českém trhu.