Chávez chce víc peněz z ropy - devalvoval měnu

Caracas – Venezuela po pěti letech opět devalvovala měnu. Chce tak zvýšit příjmy z vývozu ropy a peníze použít na výdaje státu proti hospodářské recesi. Zároveň tím ale posílí inflaci, která je už teď na úrovni 25 procent a je tak nejvyšší v Latinské Americe. Zisky z ropy tvoří polovinu příjmů státního rozpočtu.

Devalvace bolívaru má podle představ prezidenta Hugo Cháveze pomoci ekonomice. Inflace podle odhadů vlády vzroste maximálně o pět procent. Opozice ale nesouhlasí - očekává až pětkrát vyšší nárůst inflace a tvrdí, že vláda sleduje jediný cíl - vyměnit zisky z ropy za peníze na domácí výdaje - a získat tak voliče do nadcházejících voleb.

Finálně tak podle opozice klesne životní úroveň Venezuelanů. Ti už obklopili například obchody s elektronikou. Devalvace s sebou v minulosti totiž vždy přinesla zdražování, toho se lidé bojí.

Video Chávez devalvoval měnu
video

Chávez devalvoval měnu

S devalvací Chávez zavedl nově i dvojí kurz měny, aby udržel dole ceny dovozového zboží včetně potravin. Vyšší sazba dostala označení ropný dolar a zdvojnásobí příjem Venezuely za export ropy po převodu na domácí měnu.