Nezaměstnanost se přehoupla přes devět procent

Praha – Počet lidí bez práce v závěru loňského roku podle očekávání rychle rostl. Z listopadových 8,6 procenta se nezaměstnanost v prosinci zvýšila na 9,2 procenta. V prosinci roku 2008 přitom bylo bez práce jen 6 procent lidí. Údaje dnes zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Ke konci roku pracovní úřady evidovaly bezmála 540 tisíc uchazečů o zaměstnání. Meziměsíčně jich přibylo 30 tisíc. Na jedno volné místo už tak v průměru připadá přes 17 uchazečů.

„Nárůst nezaměstnanosti v prosinci rozhodně nikoho nepřekvapil. Nezaměstnanost vzrostla o šest desetin procentního bodu, a to především díky ukončování sezonních prací, ukončování pracovních úvazků na dobu určitou, a také kvůli pokračujícím problémům firemní sféry. Podniky se už více než rok zbavují zaměstnanců, aby obstály na trhu a přežily,“ vysvětlil příčiny rychlého nárůstu nezaměstnaných analytik ČSOB Petr Dufek.

„V prosinci míra nezaměstnanosti dosáhla 9,2 procenta, což je o jednu desetinu procentního bodu pod naším odhadem i odhadem trhu,“ komentoval čerstvá čísla z pracovního trhu hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík, podle kterého je nadále největším problémem pracovního trhu nezaměstnanost absolventů škol a mladistvých.

Video Reportáž Jany Dronské a Daniely Písařovicové
video

Reportáž Jany Dronské a Daniely Písařovicové

Reportáž Jany Dronské a Daniely Písařovicové

Komentář Daniela Münicha

Rozhovor se Stanislavou Hronovou a Borisem Dlouhým

Petr Dufek, analytik ČSOB:

0„Dá se očekávat, že míra nezaměstnanosti vzroste i v lednu, přece jen negativní trend na trhu práce existuje a bude dále pokračovat po většinu roku. Musíme se tedy smířit s tím, že nezaměstnanost poroste i po většinu letošního roku, nicméně nemusela by překročit hranici deseti procent.“

Pokud jde o jednotlivé regiony, panuje nejhorší situace v severních Čechách, na severu Moravy i v některých jihomoravských okresech. Třeba na Prostějovsku bojuje o jedno volné místo skoro 88 lidí. Naopak nejmíň se propouští tradičně v hlavním městě.

Propouštění ale bude bohužel ještě pokračovat. „Jedná se o služby, ne tolik o průmysl, a tam se právě chystá další vlna propouštění. Obávám se například, že v hoteliérství, pohostinství, se lidé budou muset bát i na začátku roku 2010 o práci,“ uvedl Jan Bureš, hlavní ekonom Poštovní spořitelny. Tuzemskému trhu práce tak nezbývá než vyčkat na lepší hospodářský vývoj v zemi nebo příliv zakázek ze zahraničí.