Heineken míří do Mexika

Amsterodam – Nizozemský pivovar Heineken, který vlastní také české pivovary Starobrno a Krušovice, expanduje v Jižní Americe. Za 3,8 miliardy eur, tedy zhruba 100 miliard korun, koupí pivovarnické aktivity mexické společnosti FEMSA a získá tak vedoucí pozici na trzích v Brazílii a Mexiku. Transakce by měla být dokončena ve druhém čtvrtletí.

Vedení Heinekenu si od spojení sil s mexickými pivovarníky slibuje roční úsporu 150 milionů eur do roku 2013. FEMSA se po dokončení transakce stane druhým největším akcionářem nizozemského pivovaru s podílem 12,5 procenta akcií přímo v Heinekenu a 14,9 procenta akcií v jeho mateřské společnosti Heineken Holding. FEMSA bude mít rovněž právo jmenovat dva nevýkonné členy dozorčí rady.

„Dohoda s firmou FEMSA byla pro Heineken strategicky potřebná,“ uvedla makléřská společnost SNS Securities. Upozornila však, že transakce není levná. „Mnoho analytiků bude touto dohodou okouzleno. Heineken upevňuje svou pozici,“ řekl obchodník Geoffrey Leloux ze společnosti Keijser Capital. Akcie Heinekenu po zprávě o akvizici posílily o 4,5 procenta.

Heineken v České republice vlastní pivovar Starobrno a Královský pivovar Krušovice. Předloni se navíc dohodl na koupi ústecké společnosti Drinks Union, která sdružuje pivovary Krásné a Velké Březno, Louny a Kutná Hora. Heineken je trojkou na českém trhu a jeho zdejší pivovary předloni vyrobily 2,8 milionu hektolitrů piva.