Schodek státního rozpočtu po zpřesnění ještě mírně povyrostl

Praha – Schodek státního rozpočtu za loňský rok činil 192,4 miliardy korun. Ministerstvo financí tak zpřesnilo údaje z počátku ledna, kdy uvádělo deficit 192,2 miliardy korun. Deficit je nejvyšší v historii České republiky, blíží se sedmi procentům hrubého domácího produktu. Pro přijetí eura, ke kterému se Česko zavázalo svým vstupem do Evropské unie, je přitom nezbytné udržet schodek pod třemi procenty HDP.

„Na hospodaření státního rozpočtu v roce 2009 se negativně projevila především ekonomická krize a některé legislativní úpravy umožňující různé úlevy především v oblasti daní a pojistného na sociální zabezpečení,“ uvedlo ministerstvo financí. Inkaso daňových příjmů včetně pojistného bylo o 159,2 miliardy korun nižší, než předpokládal schválený rozpočet.

Podle posledních údajů na účtech ministerstva vedených u České národní banky činily loni celkové příjmy státního rozpočtu 974,6 miliardy korun a výdaje 1,167 bilionu korun.

Schválený rozpočet počítal původně s deficitem 38,1 miliardy korun, ten byl poté na podzim upraven na 52,2 miliardy korun, aby stát měl dostatek peněz na výplatu důchodů a dluhovou službu.