Účet sněhové kalamity: škody a úklid za desítky milionů

Praha – Sníh, který v posledních několika dnech zasypává celé Česko, vyjde draho. Na některých místech republiky se odklízelo 24 hodin denně, což se projevilo na mzdových nákladech, ale i na nákladech na posypový materiál. Cena úklidu sněhové nadílky ze silnic a železnic tak půjde do desítek milionů korun. Přívaly sněhu způsobily také řadu škod, podle pojišťoven i ty půjdou do desítek milionů.

„Za tento víkend zimní údržba na dálnicích a rychlostních silnicích stála odhadem 25 milionů korun - z toho jen 20 milionů tvořily náklady za posypový materiál,“ vypočítala mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková. A podobná situace panovala i na železnici, se sněhem tam o víkendu bojovalo téměř 4700 lidí. „Prvotní odhad mzdových nákladů je asi 9,5 milionu korun,“ uvedl v Interview ČT24 Ivan Jágr z ředitelství Správy železniční dopravní cesty.

Miliony zaplatí za úklid sněhu i města a obce. Jen v Praze vyšla víkendová údržba komunikací zhruba na 20 milionů. „Od pátku ulicemi Prahy jezdilo 24 hodin denně 124 posypových vozů,“ popsal mluvčí Technické správy komunikací Tomáš Mrázek. Z některých míst v centru musel sníh zcela zmizet, vozy správy komunikací ho odvážely do Vltavy. Odvoz bílé nadílky jen ze Staroměstského a Václavského náměstí vyjde zhruba na milion korun.

Video Reportáž Veroniky Kubíčkové
video

Reportáž Veroniky Kubíčkové

Pojišťovny začínají sčítat škody

Plné ruce práce mají i pojišťovny. Lidé jim totiž začínají nahlašovat škody, které sníh způsobil. Většinou se jedné o poškození rodinných domů a škody z dopravních nehod, pojistné události se ve většině českých pojišťoven pohybují v řádu stovek. „Operátoři České pojišťovny už od pátku evidují přes 150 škod, které způsobilo sněžení v kombinaci s mrazy. V následujících dnech očekávají pojistné události za několik desítek milionů korun,“ upřesnil mluvčí České pojišťovny Václav Bálek. Nejvíce případů je podle něj z Hodonínska, Brněnska, Novojičínska a Vyškovska.

A podobné je to i u ostatních pojišťoven, i ony hovoří o škodách v řádech desítek milionů korun. Největší nápor klientů přitom teprve čekají. „Největší nápor hlášení pojistných událostí očekáváme až povolí mrazy a tající sníh odhalí způsobené škody,“ uvedl mluvčí Kooperativy Milan Káňa.

Od pátku do dnešního rána napadlo v Česku průměrně 10 až 50 centimetrů sněhu. Největší nadílka leží ve východních Čechách a na Českomoravské vrchovině. V tomto týdnu už by podle meteorologů mělo sněžit jen ve středu. Teploty pod bodem mrazu ovšem přetrvají, oteplení přijde až po 20. lednu.

Odklízení sněhu z Václavského náměstí
Odklízení sněhu z Václavského náměstí