Airbus loni prodal 498 letadel a posedmé překonal Boeing

Paříž - Společnost Airbus loni prodala rekordních 498 letadel. Pokud firma informace potvrdí, bude to znamenat, že si už sedmým rokem udržela prvenství nad svým úhlavním rivalem, americkou společností Boeing. Ta minulý týden oznámila, že loni prodala 481 letadel. Loňský výsledek Airbusu by překonal cíl, který si stanovila sama firma. Ta předpokládala, že prodá 490 letadel proti 483 o rok dříve. Boeing v roce 2008 prodal jen 375 letadel, nicméně loňský rok byl v souladu s jeho předpoklady. Firma očekávala, že prodá 480 až 485 letadel.

Plán se ale zatím Airbusu nedaří příliš plnit u jeho obřího stroje A380. Loni těchto dvouposchoďových letounů dodal jen deset, ačkoliv měl v plánu jich dodat 13. Šéf Airbusu Tom Enders nicméně koncem října avizoval, že jedno nebo dvě letadla firma asi prodá až začátkem letošního roku. V roce 2008 Airbus dodal 12 letounů A380.

Airbus bude o prodeji za loňský rok informovat až v úterý na konferenci ve španělské Seville, francouzský list Les Echos ale už dnes napsal, že loni si firma zajistila 311 nových zakázek. Podle odborníků mohl Airbus plán 300 zakázek loni překonat, protože některé aerolinky už se připravují na období po krizi a objednávají nová letadla.

Video Reportáž Jana Spilky
video

Reportáž Jana Spilky

S výrobou letounu A380 jsou od začátku spojeny problémy. Výroba se Airbusu proti původním plánům značně protáhla, převážně kvůli potížím u dodavatelů a dalším úpravám, které si vyžádal výrobní proces. Firma se teď snaží celý proces přehodnotit, zvláště proto, že náklady na výrobu výrazně překročily plán.

Airbusu i Boeingu se loni objem nových zakázek snižoval

Jak Airbusu, tak Boeingu se loni objem nových zakázek snižoval. Hlavní příčinou byl útlum letecké dopravy v souvislosti s hospodářskou krizí a celkovým propadem poptávky po osobní i nákladní dopravě. Výroba letadel se ale dál zvyšovala díky starším zakázkám. Poptávka kulminovala v roce 2007 a výrobci se dostávali do skluzu, který doháněli až loni.

Airbus i Boeing čekají, že se situace v leteckém průmyslu letos zlepší. Proti tomu ale mluví několik věcí. Většina obchodníků se například shodne na tom, že letos dál poroste cena ropy. V letošním roce by podle odborníků krize mohla dolehnout i na výrobu letadel. Většina dřívějších zakázek bude totiž vyřízena a záležet bude na tom, kolik nových objednávek si aerolinky podají.

Počet nových objednávek na letadla
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24