Janota předloží principy nastavení platů manažerů státních firem

Praha  - Ministr financí Eduard Janota předloží vládě principy, podle kterých chce efektivně nastavit platy manažerům státních firem. „Ministr financí v součinnosti s dalšími ministerstvy hledá cesty, jak najít efektivní nastavení platů, odměn a tak dále manažerů podniků se státní účastí,“ uvedl premiér Jan Fischer. Definitivní kvantifikaci návrhů by měl mít Janota podle něj hotovou přibližně v březnu.

Již dříve se poslanci snažili prosadit plošné snížení platů ve veřejné sféře o čtyři procenta. Nyní ale chtějí sáhnout na platy jen některým úředníkům. Fischer ale upozornil na nelogičnost návrhu, který by snížil například plat šéfky Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové o čtyři procenta při zachování stávající výše platů všech jejích podřízených.

Sněmovna již na podzim přehlasovala Senát, a potvrdila tak záměr vlády snížit v příštím roce o čtyři procenta platy ústavních činitelů. Někteří poslanci chtěji oto opatření už v září přímo v novele rozšířit i na manažery polostátních firem a na všechny, jimž je plat podle zákonů poskytován jako ústavním činitelům. Jde tedy například o ombudsmana nebo představitele Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.