Jak dál s vracením pojistného? dnešek může dát odpověď

Praha - Zástupci ministerstva práce a sociálních věcí, financí, zaměstnavatelských svazů a daňové komory by dnes měli projednat, co dál s žádostmi o vracení pojistného za první pololetí roku 2007. Povinnost odvádět platby na sociální pojištění podle ministerstva práce nikdy ze zákona nezmizela. Města a firmy se ale brání a tvrdí, že věta o vyměřovacím základu, ze kterého se pojistné počítá, v kodexu není. 

Šest milionů korun žádá například Sokolov, a dokonce dvojnásobek této částky žádá Karlovarský kraj. Celková částka, kterou obce a firmy po státu požadují, už dosáhla dvanácti a půl miliardy korun. „Hodně jsme řešili, jestli jako veřejnoprávní instituce máme této chyby zneužívat, ale na druhou stranu jsme si řekli, že stát nám také nic neodpustí, protože také musíme platit pokutu nebo penále,“ odůvodňuje své rozhodnutí starosta Sokolova Karel Jakobec (ODS).

Česká správa sociálního zabezpečení se nechystá peníze vyplácet zpět

Video Reportáž Barbory Peterové
video

Reportáž Barbory Peterové

Vlnu žádostí odstartovalo rozhodnutí Krajského soudu v Ústí nad Labem. Firma, která si chyby v zákoně všimla a odmítla platit, tam sice uspěla, konečný ortel ale vyřkne až Nejvyšší správní soud. Mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Štěpánka Filipová tvrdí, že podle právního názoru ministerstva práce a sociálních věcí v zákoně vždy byla povinnost platit pojistné na sociální zabezpečení. Ani v případě prohry se ale Česká správa sociálního zabezpečení nechystá hromadně žadatelům peníze vyplácet zpět. Nemají totiž z čeho.