Systém slovenského mýtného opět spadl

Mosty u Jablunkova (Frýdecko-Místecko) - Situace na česko- slovenském hraničním přechodu v Mostech u Jablunkova se znovu komplikovala. Kolona kamionů se tam v noci na dnešek prodloužila z 50 na asi 80 vozů. Odbavování kamionů se zdrželo, protože se ve slovenském systému elektronického mýtného opět vyskytly potíže v souvislosti se zavedením alternativní možnosti placení mýtného. Systém na 70 minut zcela zkolaboval.

Právě ode dneška si můžou dopravci při vstupu na Slovensko koupit jednorázový lístek a vybrat jednu z osmnácti tranzitních tras, na jejímž základě jim pak bude vypočtena výše mýta, kterou budou muset zaplatit. Současně funguje systém čteček zavedený v minulém týdnu. Cena jednoho kilometru při obou způsobech evidence ujetých kilometrů je stejná.

Kolona, která se v Mostech u Jablunkova vytvořila kvůli zavedení nového způsobu odbavení kamionů, se začala zkracovat až vpodvečer. Kolem 19. hodiny v ní ale ještě zůstávalo uvězněno zhruba třicet kamionů. Policie však po celý den dohlížela na to, aby kamiony nestály tam, kde nemají, a neblokovaly tak cestu osobním automobilům. „Snažíme se, aby se kamiony rozjížděly co nejdříve a nestály tam, pokud už nemusí,“ dodal mluvčí frýdecko-místecké policie Ivan Žurovec.

Video Vstup Evy Lankočí
video

Vstup Evy Lankočí

Na Slovensku by se ale už měla situace kolem mýta uklidňovat. Dopravci včera uvolnili blokované silnice poté, co jim premiér Robert Fico oznámil ústupky. Nejvýraznějším je snížení spotřební daně z nafty, klesnou ale i pokuty za nezaplacení mýta z 1 650 na 120 eur. Kromě toho se od 14. ledna do konce měsíce dočasně nebude platit mýto na silnicích první třídy, aby se stihly vychytat chyby systému. Na dálnicích a rychlostních komunikacích se platí beze změn. Pokles příjmu do státní pokladny ve výši 100 milionů eur chce vláda hradit zmenšením počtu ministerstev z 16 na 14 po červnových volbách a dalším šetřením.