Kika v Česku otevře dalších 10 až 15 obchodů

New York – Kika prý v Česku do pěti let otevře deset až patnáct prodejen. Rakouský prodejce vstoupil na český trh v roce 2005 a provozuje zde pět obchodních domů s nábytkem a bytovými doplňky. Dva se nacházejí v Praze a po jednom má Kika v Plzni, Brně a Olomouci. Nové obchody Kika postaví v menších městech, kde firma vidí potenciál pro další růst. Budou tak například stát v Ústí na Labem či Ostravě.

„Jsme blízko tomu, abychom měli (pro prodejny) zakoupeny všechny pozemky. S pomocí provozních zdrojů bychom (obchody) byli schopni otevřít ke konci příštího kalendářního roku. V současnosti se ale nebuduje příliš nákupních center a ne vždy je snadné získat stavební povolení,“ uvedl generální ředitel firmy Paul Koch. České prodejny prý krize nezasáhla. „V České republice se ve srovnání s Maďarskem, Rumunskem anebo Chorvatskem nic nestalo. Na Slovensku byly trochu problémy kvůli přechodu na euro, lidé byli opatrní a Slováci také jezdili radši nakupovat do prodejen Kika do Maďarska,“ dodal Koch.

I další velký prodejce nábytku Ikea plánuje v následujících letech v Česku rozšířit svou obchodní síť. Mimo jiné chce postavit prodejnu v Hradci Králové. Koch nicméně firmu Ikea nepovažuje za konkurenci, oba řetězce podle něj nabízejí rozdílné služby a zákazník tak rychle pochopí, co kde dostane. Navíc spolu zmínění prodejci nábytku spolupracují na některých projektech.

Kika má s podnikáním v Česku dobré zkušenosti

Na konci loňského roku měla firma ve střední a východní Evropě 66 prodejen a její obrat v roce 2007/2008 činil 1,25 miliardy eur. První prodejnu otevřela v roce 1999 v Maďarsku, nyní zaměstnává zhruba osm tisíc lidí. Firmě z Rakouska při expanzi do bývalých socialistických zemí pomáhala její geografická pozice, přesto se tu potýkala s řadou problémů. Má například potíže s fluktuací zaměstnanců, problémy jí činí i korupce. Kika se také musela vypořádat s nedůvěřivostí domácích dodavatelů, kteří s ní nechtěli spolupracovat, protože se báli, že je zahraniční firma chce zničit. V Česku a na Slovensku jsou ale podle Kocha podmínky pro podnikání dobré.