Obama chce zavedením zvláštní daně snížit deficit

New York – Americký prezident Barack Obama zvažuje zavedení zvláštní daně pro velké banky, která by pomohla snížit vysoký deficit amerického rozpočtu. Vláda by tak od bank získala až 120 miliard dolarů z peněz, o které přišla kvůli záchrannému programu TARP během finanční krize. Nová daň by uklidnila veřejnost, kterou tato vysoká vládní pomoc bankám pobouřila. Veřejnosti se navíc zdají vysoké bonusy, které nyní zachráněné banky vyplácejí svým manažerům, nemorální. Zbytek ekonomiky totiž pořád nemůže popadnout dech.

Nová daň by měla být plošná a zasáhne dvacet až třicet bankovních domů. Spojené státy uvažují o tomto kroku poté, co Velká Británie i Francie svá regulatorní opatření vůči bankám zkonkretizovala. „Argument, proč danit banky, které nebyly příjemci státní pomoci, je ten, že nyní všechny banky dosahují zisků díky tomu, že dostávají velmi levné peníze z centrální banky,“ řekl komentátor Jan Macháček.

Na pomoc finančnímu sektoru měl program TARP k dispozici 700 miliard dolarů, většina bank už ale poskytnutou částku vrátila. Přesto ještě chybí 120 miliard, a to na úkor pomoci finančním firmám amerických automobilek či pojišťovně AIG. Zatím ale není jasno, kdo bude daň platit, ani kdy bude zavedena. Návrh nové daně bude přesto zahrnut v chystaném rozpočtu na další finanční rok.

Video Studio ČT24 s Janem Macháčkem
video

Studio ČT24 s Janem Macháčkem

Program TARP schválil Kongres v říjnu 2008 jako reakci na vznik obrovského množství nelikvidních hypotečních aktiv. Právě problémy amerického hypotečního sektoru spustily hlubokou finanční krizi. Banky dosud splatily kolem 164 miliard dolarů, další splátky americká vláda očekává letos.

Obamův mluvčí Robert Gibbs:

„Prezident při mnoha příležitostech mluvil o tom, že se postará o to, aby peníze, které daňoví poplatníci poskytli na záchranu našeho finančního systému, byly plně splaceny.“