Příliv investic loni výrazně poklesl

Praha – Příliv přímých zahraničních investic (PZI) do Česka rapidně klesl. Za tři čtvrtletí loňského roku se meziročně propadl o 60 procent z 138,3 miliardy korun ve stejném období roku 2008 na 56,5 miliardy korun. Propad se projevil zejména u investic do zpracovatelského průmyslu. Dařilo se naopak odvětví nemovitostí. Z teritoriální struktury poklesl nejvíce podíl investorů z Německa, které je v této oblasti naším největším partnerem. Investice z Rakouska naopak vzrostly. Nezanedbatelné investice do Česka plynou také z Francie a Slovenska.

Odliv přímých investic z ČR naopak za tři čtvrtletí loňského roku činil 54,1 miliardy korun. Nejvíce Češi investovali do oblasti elektřiny, vody a plynu. Na druhé místo se dostalo dobývání nerostů. Z hlediska zemí směřovalo nejvíce investic z ČR do základního kapitálu v majetkových účastech v Turecku, Německu a Rumunsku.

PZI už nepohánějí českou ekonomiku tak jako před deseti lety

Aktuální vývoj v oblasti PZI je v kontrastu se začátkem desetiletí, kdy silný příliv investic ze zahraničí hnal českou ekonomiku dopředu. Za současným propadem příchozích investic stojí hospodářská krize. Kvůli té firmy omezují investiční výdaje. Česko prochází nejhorším hospodářským útlumem od konce 90. let minulého století a analytici dokonce odhadují, že až pětina zahraničních firem zvažuje odchod z ČR a bude hledat levnější výrobní lokality.