ČEZ a Czech Coal se přou o vliv v České teplárenské

Praha – Pře mezi ČEZem a Czech Coalem pokračuje. Tentokrát jde o ovládnutí Pražské teplárenské. V té má ČEZ podíl, Czech Coal jí zase dodává uhlí. Proto chce údajně Praze, která ovládá přibližně čtvrtinu teplárny, půjčit až šest miliard korun na nákup dalšího podílu. Czech Coal má totiž strach, že Pražská teplárenská nakonec připadne firmě Dalkia, spojenci ČEZu. Té by svou část v teplárně měl prodat jak EnBW, tak i ČEZ, oba vlastníci velké části akcií firmy. Czech Coal sice v teplárenské chce dlouhodobě působit, ale spekulace o půjčce hlavnímu městu odmítá.

„Hlavní město Praha jsme oslovili s návrhem na spolupráci. Musíme ale vyvrátit spekulace na téma údajného zájmu o Pražskou teplárenskou či údajné šestimiliardové půjčce,“ uvedla mluvčí Czech Coal Liběna Nováková.

„Navýšením podílu by se nic významného pro Prahu nezměnilo, protože by nezískala v Pražské teplárenské majoritu a ten podíl by stále činil těch čtyřicet sedm procent,“ řekl Petr Hulínský, předseda finančního výboru hlavního města Prahy.

Video Reportáž Jiřího Böhma
video

Reportáž Jiřího Böhma

Pražská teplárenská je jednou z nejvýnosnějších firem na českém energetickém trhu. Jen v roce 2008 dosáhl její zisk zhruba 1,75 miliardy korun.

Vlástníci Pražské teplárenské
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24