Ústav pro léčiva stahuje vadnou šarži Nurofenu pro děti

Praha - Státní ústav pro kontrolu léčiv stahuje z trhu vadnou šarži jahodového Nurofenu pro děti. Při použití aplikátoru dávky neobsahují požadované množství účinné látky, která zůstává na dně jako usazenina. Mohlo by tak dojít ke snížení účinku léčivého přípravku, při špatné aplikaci naopak k předávkování. Lidé, kteří zjistí, že mají závadnou šarži doma, si ji mohou nechat vyměnit v jakékoliv lékárně.

U šarže číslo 909263 s použitelností do dubna 2012 je menší množství účinné látky, než by mělo být. Ibuprofen se totiž sráží na dně lahvičky. Na každém příbalovém letáku sice stojí, že před použitím je třeba lahvičku řádně protřepat, ale u této vadné šarže zůstává účinná látka na dně i po protřepání.

Podle SÚKL navíc nelze při podávání léku vyloučit nestandardní způsob odběru dávky, např. pomocí lžičky, kdy by rodič usazený zbytek z lahvičky odebral. „V takovém případě by mohlo dojít k podání vyšší účinné látky, než je dávka deklarovaná, a mohly by se projevit příznaky předávkování ibuprofenem: nevolnost, zvracení, bolesti břicha, závratě, zmatenost, bolesti hlavy, ospalost, podráždění, vzácně může dojít i ke křečím či bezvědomí,“ upozornil SÚKL na svých stránkách.