S daňovým přiznáním kvůli vrácení pojistného mohou firmy počkat na soud

Praha – Firmy, které po státu požadují vrácení sociálního pojistného za první pololetí roku 2007, nejspíš nebudou muset až do soudního rozhodnutí podávat dodatečné daňové přiznání. O dalším postupu se ale bude ještě jednat po rozhodnutí soudu. „Pokud toto rozhodnutí bude kladné, byť ještě nepřijdou peníze, tak potom ta povinnost podat dodatečné daňové přiznání vzniká okamžitě,“ informoval prezident Komory daňových poradců Jiří Nekovář.

Daňoví poradci minulý týden požádali ministerstvo financí, aby do 20. ledna vydalo stanovisko, zda jsou žadatelé povinni toto přiznání podat již následující měsíc po podání žádosti. „Zástupci ministerstva financí přislíbili, že se do daného termínu písemně vyjádří,“ uvedl Nekovář.

Vlnu žádostí o vrácení zaplaceného sociálního pojištění vyvolalo rozhodnutí Krajského soudu v Ústí nad Labem. Firma Ježek software poukázala na to, že v zákoně upravujícím od ledna do června 2007 výběr sociálního pojištění chyběla věta o vyměřovacím základu, ze kterého se pojištění vypočítává. Ve sporu se státem o pojistné, které firma odmítla platit, soud rozhodl v její prospěch. Rozhodnutí má ještě přezkoumat Nejvyšší správní soud.

Stát pojistné firmám bez soudu vracet nebude

Ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka minulý týden uvedl, že žádost o vrácení pojistného podalo přes 4 600 subjektů. Celková částka, kterou chtějí po státu, činí 12,5 miliardy korun. Pokud ale žádost podá většina firem, celková částka může dosáhnout až destinásobku. Ministerstva práce i financí jsou však přesvědčena, že plátci byli vždy povinni pojistné platit.

Ale ani v případě prohry státu u Nejvyššího správního soudu nebude Česká správa sociálního zabezpečení žadatelům vracet peníze. Každý jednotlivý případ proto podle něj bude muset rozhodnout soud.