Hospodářský výbor bude projednávat ceny solární energie

Praha – V Česku je mimořádný zájem o investice do solárních elektráren. Výkupní ceny sluneční energie jsou, i přes pětiprocentní snížení energetickým regulačním úřadem, pořád výhodnější než v sousedních zemích. Parlament už novelu, která by výkupní ceny za sluneční energii měla ještě snižovat, schválil v prvním čtení. Dnes ji bude mít na stole hospodářský výbor.

Pro investory teď možná přichází poslední šance, až doteď bylo pořízení sluneční elektrárny velmi výhodné. Cena solárních panelů totiž prudce klesla, a výkupní ceny tak byly v České republice vyšší než například v Německu nebo Rakousku. „To reálné nastavení pro rok 2011 se bude provádět až v létě 2010. Pokud ceny technologií budou dál klesat, nelze vyloučit, že ten pokles cen bude ještě větší,“ podotkl místopředseda Energetického regulačního úřadu Blahoslav Němeček.

I přes pětiprocentní snížení výkupní ceny je solární energie dotovaná ze všech nejvíce. Jen letos by mohlo přibýt dalších deset tisíc slunečních elektráren, s celkovým výkonem 500 megawatů. Česká republika se vstupem do Evropské unie zavázala, že pokryje osm procent výroby elektrické energie v roce 2010 z obnovitelných zdrojů. A takový závazek zatím neplní.

Video Reportáž Barbory Jelínkové
video

Reportáž Barbory Jelínkové