Stát chce zlevnit lidem exekuce

Praha – Exekucí v posledním roce kvůli krizi výrazně přibylo. Jen v loňském roce bylo podle odhadu Exekutorské komory nařízeno 700 tisíc exekucí. Aby se dlužníci nedostali ještě do větších problémů, než jaké měli před exekucí, chystá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová podle dnešních hospodářských novin pro dlužníky úlevu. Chce přimět exekutory, aby jim účtovali nižší náklady na exekuci.

„Připravuji vyhlášku, která má exekutorům v odůvodněných případech umožnit snížit svoji odměnu až na 50 procent jejich tarifu. Současný předpis totiž takový postup výslovně nedovoluje,“ uvedla Kovářová. Norma by měla začít platit během dvou měsíců. Sníženou odměnu by exekutor mohl účtovat také v případě, že má s kauzou méně práce nebo pokud na dlužníkovi nic nevymohl, a náklady na exekuci tak padly na věřitele.

Podle Kovářové náklady na exekuci jsou nepřiměřené:

„Jsou případy, kdy v důsledku prohraného řízení kvůli dluhu ve výši 200 korun vyroste náklad na 12 000 korun.“


Snižte odměny advokátům, říkají exekutoři

Podle Hospodářských novin není jasné, jak se k nařízení postaví exekutoři. Někteří tvrdí, že své odměny snižují již teď, jiní účtují zásadně podle tarifů a jiný postup by považovali za protizákonný dumping. Většinou ale svoje odměny už nyní považují za příliš nízké.

„Exekutoři mají stále více práce a vymahatelnost pohledávek v poslední době klesá. Obávám se, že na nás kvůli té vyhlášce dlužníci i věřitelé budou vytvářet nepřiměřený tlak na snížení odměn,“ podotkla prezidentka Exekutorské komory Jana Tvrdková.

Kromě odměny exekutora zvyšují náklady i tarify advokáta a daň státu. „Pokud chce ministryně snížit náklady na exekuce, ať se zaměří na tarify, které mají advokáti. Jsou často vyšší než ty naše a za méně práce,“ uvedla Tvrdková.

0
Náklady exekuce
Náklady exekuce